18 Mayıs 2019
  • 18 Mayıs 2019

TeknoZip olarak internet haberciliğine yeni bir anlayış getiriyoruz, “Teknolojiyi Zip’liyoruz”.

Bir haberin başlığını gördüğümüzde bu bizde merak uyandırır ve okumaya karar veririz. İsteğimiz direkt olarak başlıkta yazan ve bizde merak uyandıran o bilgiye ulaşmaktır ancak o bilgiye ulaşana kadar bir ton başka ayrıntıyı da okumak zorunda kalırız. Bu durumdan hoşlanmayanlar için “TeknoZip’le” butonunu geliştirdik. Haberi açtığınızda “TeknoZip’le” butonuna tıklayarak direkt olarak başlıkta gördüğünüz ve sizde merak uyandıran o bilgiye ulaşabiliyorsunuz. Bu kısmı okuduktan sonra eğer haberle ilgili daha fazla ayrıntıya ulaşmak isterseniz yine haberin devamını da okuyarak ilgili detayları öğrenebilirsiniz.

Teknoloji ve bilimle kalın. TeknoZip'i takipte kalın. Keyifli okumalar.

~ root# 
Yeni

1 Milyon İşlemcili Süper Bilgisayar İnsan Beyninin Gizemini Çözmek İçin Çalışacak

0 123 Views
E.C.U | 1 dk okuma süresi | 6 ay önce

1 Milyon İşlemcili Süper Bilgisayar İnsan Beyninin Gizemini Çözmek İçin Çalışacak

Manchester Üniversitesi, insan beynini çalışma şeklinden esinlenilerek geliştirilen 1 milyon işlemcili süper bilgisayar SpiNNaker’ı çalıştırdıklarını duyurdu. Süper Bilgisayar, nörobilim, robotik ve bilgisayar bilimleri alanlarında araştırmalar için kullanılacak. Yapılan açıklamaya göre devasa paralel hesaplama yeteneği bilgisayarı bu alanlarda kullanmak için daha uygun hale getiriyor.

1 milyon işlemcili bu bilgisayarın tek farkı yüksek işlemci gücüne sahip olması değil. Bilgisayar insan beynin çalışma şekline benzer şekilde verilerin işlenmesi için paralelleştirme yöntemini kullanıyor. Bu, bilgisayarın bilgiyi bir noktadan başka bir noktaya göndermek yerine milyarlarca küçük veriyi aynı anda farklı hedeflere göndermesi demek.

insan-beyni-noron

Konuyla ilgili konuşan Bilgisayar Mühendisliği Profesörü Steve Furber açıklamasında şunları söyledi:

“SpiNNaker, geleneksel bilgisayarların çalışma şeklini tamamen yeniden ele alıyor. Esasen geleneksel bir bilgisayardan daha çok beynimiz gibi çalışan bir makine yarattık. Bu, son derece heyecan verici.

Projenin nihai hedefi, gerçek zamanlı beyin modelleme uygulamaları için tek bir bilgisayarda bir milyon çekirdeği bir araya getirmek olmuştur ve şimdi bunu başardık, bu harika.”

SpiNNaker’ın insan beyninin nasıl çalıştı konusunda bizi bir adım ileri götürecek olması bilim insanlarını heyecanlandırıyor. Bir milyar basit nöron ve milyonlarca nöronun karmaşık yapısının bir simülasyonu yapılabilecek. Ancak ne olursa olsun insana beyninde 100 milyar nöron olduğu düşünülürse tüm gizemlerin çözülmesi pek kolay görünmüyor.

İlgili Haber: Beyin Dalgaları İle Kimlik Doğrulama; Şifre Unutma Derdi Bitiyor

whatsapp'da paylaş telegram'da paylaş gmail'de paylaş twitter'da paylaş facebook'da paylaş
DMCA.com Protection Status