20 Mayıs 2019
  • 20 Mayıs 2019

TeknoZip olarak internet haberciliğine yeni bir anlayış getiriyoruz, “Teknolojiyi Zip’liyoruz”.

Bir haberin başlığını gördüğümüzde bu bizde merak uyandırır ve okumaya karar veririz. İsteğimiz direkt olarak başlıkta yazan ve bizde merak uyandıran o bilgiye ulaşmaktır ancak o bilgiye ulaşana kadar bir ton başka ayrıntıyı da okumak zorunda kalırız. Bu durumdan hoşlanmayanlar için “TeknoZip’le” butonunu geliştirdik. Haberi açtığınızda “TeknoZip’le” butonuna tıklayarak direkt olarak başlıkta gördüğünüz ve sizde merak uyandıran o bilgiye ulaşabiliyorsunuz. Bu kısmı okuduktan sonra eğer haberle ilgili daha fazla ayrıntıya ulaşmak isterseniz yine haberin devamını da okuyarak ilgili detayları öğrenebilirsiniz.

Teknoloji ve bilimle kalın. TeknoZip'i takipte kalın. Keyifli okumalar.

~ root# 
Yeni

5G Teknolojisini Hangi Teknoloji Devi Ne Zaman Yayınlıyor

0 265 Views
Erkan | 4 dk okuma süresi | 7 ay önce

Telefon Şirketleri 5G Teknolojisiyle ilgili Neler Düşünüyor

5G olarak da bilinen yeni nesil hücresel veri teknolojisi, muhtemelen 2019 çıkacak. 2020’de ise kullanımı yaygınlaşacak. Şirketlerden yeni yeni 5G ile ilgili açıklamalar gelmeye başlamışken Lenovo zaten 5G özelliği olan cihazını piyasaya sürmüştü. Peki ya diğer telefon şirketleri 5G teknoloji konusunda neler düşünüyor? Ayrıntılar haberimizde;

Apple 2019’da 5G uyumlu bir telefon çıkarmayabilir

3G ve 4G telefon teknolojilerinde rakiplerinin oldukça gerisinde olan Apple, ortaya çıkan bir teknolojiyi mükemmelleştirmeden yayınlamayı tercih etmiyor. Bu yüzden, 2019’da 5G Android telefonları görebilirken, Apple’ı göremeyebiliriz.

iphone-X

Samsung’un ilk 5G uyumlu telefonu Galaxy S10 Plus

Samsung, Ağustos ayında Güney Kore telekomünikasyon şirketleriyle birlikte ilk 5G telefonunu piyasaya süreceğini ve bu telefonun Galaxy S10 olmayacağını belirtti. Bazı söylentilere göre 5G teknolojisi Galaxy S10 Plus‘da olacağı yönde.

Samsung, Şubat veya Mart aylarında genellikle Galaxy S telefonlarını piyasaya sürdüğü için, bu 5G telefonunu o tarihte görebiliriz.

Samsung-Galaxy-S9

Google’ın ne planlandığını bilmiyoruz

Google ise 5G’ye yönelik planlarını açıklamayı tercih etmedi.

google-pixel3

Huawei ilk Kirin modem ve işlemciyi 5G uyumlu telefonunda kullanacak

Huawei ise, Haziran ayındaki Mobil Dünya Kongresi sırasında ilk 5G telefonun Haziran 2019’dan önce satışa sunulacağı sözünü verdi. Aynı zamanda ilk Kirin modem ve işlemciye sahip telefon olacağını da ekledi.

Telefonun ABD’ye gelmesi ise pek olası değil. Huawei’i Savunma Bakanlığı’na bir güvenlik tehdidi olarak gören ABD hükümeti, ABD askeri üslerinde Huawei telefonlarının satışını yasakladı ve Mart ayında perakende devi Best Buy Huawei satmayı bıraktı.

Bu, tam olarak Huawei’nin sonu anlamına gelmiyor. Huawei sözcüsü bu yılın başlarında yaptığı açıklamada, “Ürünlerimiz ve çözümlerimiz, dünyanın dört bir yanındaki 170’den fazla ülkede, büyük taşıyıcılar, Fortune 500 şirketleri ve yüz milyonlarca tüketici tarafından kullanılmaktadır.”, “Ortaklarımızın küresel değer zinciri üzerindeki güvenini kazandık.” dedi.

Huawei-Mate-20X-ve-mate-20pro

Nokia’dan 5G için T-Mobile’a 3,5 milyar dolarlık destek!

15 yıl önceki popülerliğini geri kazanmak isteyen Nokia, 5G teknolojisi için çalışıyor. Temmuz ayında, T-Mobile’ın 5G ağını desteklemek için 3,5 milyar dolarlık ortaklık anlaşması yaptığını duyurdu. Nokia’nın 5G telefonu ise 2019’da bekleniyor.

nokia-3310

ZTE’nin ilk 5G uyumlu telefonu 2019 başında

Yüksek hızlarla arası gayet iyi olan Çinli telefon şirketi ZTE, 2017 Şubat ayında zaten 1 Gigabit gibi yüksek bir hız sağlayan ZTE Gigabit’i tanıtmıştı. (Amerika’daki mobil erişim hızlarından 50 kat daha hızlı). Telefon o yılki Mobil Dünya Kongresinde tanıtıldı. Telefon 5G özelliğine sahip olmasa da konsept oldukça iyiydi.

Aynı Mobil Dünya Kongresinde şirket, 5G uyumlu telefonların en erken 2018 sonunda ya da 2019 başında tanıtılacağını açıkladı.

ZTE-gigabit-telefon

Lenovo / Motorola Moto Mod ile telefon teknolojilerini bir üst seviyeye taşıyor

Lenovo ağustos ayında, 5G’ye sahip Motorola Moto Z3’ü duyurdu. Moto Z3, Moto Mod’ları sayesinde telefonunuzu 5G yapabiliyorsunuz. Cihazın 4G LTE cihazlardan 10 kat daha hızlı veri aktarımı yapacağı söyleniyor. Ne yazık ki,  Moto Mod önümüzdeki yılın başlarında çıkacak. Şirket aynı zamanda  5G teknolojisine sahip bir cihaz da yapıyor. Motorola Mobility’nin teknik satış ve operasyon direktörü Doug Michau, telefonun 2019’un başlarında çıkacağını söyledi.

ilk-yükseltebilir-telefon-motoz3

LG 5G ile 2019’un ilk yarısında tanışıyor

LG ilk 5G telefonunu Sprint’in 2019’un ilk yarısında çıkaracağını doğruladı. Aynı zamanda Sprint’in yakında T-Mobile ile birleşmesi bekleniyor. Sprint’in ürün portföyü müdürü John Tudhope ise yeni çıkaracakları 5G uyumlu telefondan oldukça ümitli.

lg5g-telefon

OnePlus

Chipmaker Qualcomm, Ocak ayında OnePlus ile 5G ortaklıklarını açıkladıklarında, OnePlus’ı, çalıştığı birçok Çinli telefon üreticisinden
biri yaptı. Daha sonra, OnePlus 6 amiral gemisi yayımladı. Bu amiral gemisi LTE’de Gigabit hızlara kadar çıkabiliyor. OnePlus, 5G telefonların üzerinde çalıştıklarını, ilk 5G telefonlarının ise 2019’da geleceğinin sinyalini verdi.

one-plus-6

#teknoZip’lendi

Apple, ortaya çıkan bir teknolojiyi mükemmelleştirmeden yayınlamayı tercih etmiyor. Budan dolayı 2019 yılında 5G’li Apple ürünü göremeyebiliriz.
Samsung’un ilk 5G uyumlu telefonu Galaxy S10 Plus olacağı yönde söylentiler var.
Google’ın ne planlandığını bilmiyoruz.
Huawei ise, Haziran ayındaki Mobil Dünya Kongresinde ilk 5G telefonun Haziran 2019’dan önce satışa sunulacağı sözünü verdi.
Nokia’nın 5G telefonu 2019’da bekleniyor.
ZTE, 5G uyumlu telefonunun 2019 başında tanıtılacağını açıkladı.
Lenovo, telefonlara takılan bir aparat sayesinde 4,5G olan telefonunu 5G’ye çıkartmayı başardı. Şirket aynı zamanda 5G teknolojisine sahip bir cihazın 2019’un başlarında çıkacağını söyledi.
LG ilk 5G telefonunu Sprint’in 2019’un ilk yarısında çıkaracağını söyledi.
OnePlus, ilk 5G telefonunun 2019’da geleceğinin sinyalini verdi.
Haberin devamını okuyarak daha fazla ayrıntıya ulaşabilirsiniz.

whatsapp'da paylaş telegram'da paylaş gmail'de paylaş twitter'da paylaş facebook'da paylaş
DMCA.com Protection Status