16 Mayıs 2019
  • 16 Mayıs 2019

TeknoZip olarak internet haberciliğine yeni bir anlayış getiriyoruz, “Teknolojiyi Zip’liyoruz”.

Bir haberin başlığını gördüğümüzde bu bizde merak uyandırır ve okumaya karar veririz. İsteğimiz direkt olarak başlıkta yazan ve bizde merak uyandıran o bilgiye ulaşmaktır ancak o bilgiye ulaşana kadar bir ton başka ayrıntıyı da okumak zorunda kalırız. Bu durumdan hoşlanmayanlar için “TeknoZip’le” butonunu geliştirdik. Haberi açtığınızda “TeknoZip’le” butonuna tıklayarak direkt olarak başlıkta gördüğünüz ve sizde merak uyandıran o bilgiye ulaşabiliyorsunuz. Bu kısmı okuduktan sonra eğer haberle ilgili daha fazla ayrıntıya ulaşmak isterseniz yine haberin devamını da okuyarak ilgili detayları öğrenebilirsiniz.

Teknoloji ve bilimle kalın. TeknoZip'i takipte kalın. Keyifli okumalar.

~ root# 
Yeni

5G Telefon Fiyatları Cep Yakacak

0 67 Views
E.C.U | 2 dk okuma süresi | 5 ay önce

5G Telefon Fiyatları Cep Yakacak

Qualcomm geçtiğimiz günlerde ilk 5G destekli mobil işlemcisi Snapdragon 855’i duyurdu. Etkinlikte haliyle en çok üzerinde durulan konu 5G teknolojisi oldu. 5G teknolojisi herkeste büyük heyecan yaratmış durumda ancak bu yeni teknoloji bizlere biraz pahalıya patlayacak gibi görünüyor. 5G telefon fiyatları cep yakacak.

İlgili Haber: Qualcomm Snapdragon 855 Duyuruldu ve 5G Destekli Telefonlar İçin Tarih Verildi

 

Mevcut 4G ağı ile karşılaştırıldığında 5G ağı çok daha hızlı ve düşük gecikmeli bir bağlantı imkanı sunuyor. Bu özellikle Nesnelerin interneti (IoT) için oldukça önemli bir teknoloji. Ancak bu bizlere biraz pahalıya mal olacak gibi.

Milyar dolarlık frekans ihaleleri bunun dışında yapılacak olan donanım masrafları tarifeler tarafında bizlere ekstra fiyat olarak geri dönecek elbette. Ancak bunun tarifeler dışında bir de telefon fiyatları boyutu var.

Telefonların hem 4G hem de 5G desteklemesi ve operatörlere göre farklı frekanslarda çalışabilmesi oldukça zorlu bir iş olacak gibi görünüyor. Tüm operatörleri kapsayacak bir çözümün henüz olmadığı söyleniyor. Ayrıca telefon için yalnızca 5G destekli Qualcomm Sanpadragon 855’in alınması yetmiyor. 5G X50 modeminin bu işlemcinin dahili bir parçası değil ve ayrıca alınması ve lisanslanması gerekli. Ayrıca 5G ağının verimli kullanılabilmesi için mmWave antenlerin de kullanılması gerekiyor.

5g-modem

Tüm bunlar fiyatları artıran unsurlardan. Bu noktada bir telefonun diğerine göre çok daha kötü bir 5G bağlantısına sahip olduğunu görebiliriz. Üreticiler 5G modemi kullanmak isteyebilir ancak maliyeti düşürmek için mmWave antenlerden feragat edebilir. Bu durumda 5G çalışacaktır ancak istenilen verimi vermeyecektir.

Önümüzdeki yıl 5G teknolojisi bazı ülkelerde kullanılmaya başlanacak. Bununla birlikte ilk 5G destekli akıllı telefonları da piyasada görmeye başlayacağız. Peki 5G destekli bu telefonların fiyatları nasıl olacak? Mevcut söylentilere göre 5G teknolojisini kullanacak telefonların 730 dolar ile 1450 dolar arasında olacağı yönünde. Ancak başka bir rapor ise ilk 5G telefonlarının 1150 doların altında olmayacağını söylüyor.

OnePlus Avrupa’da 5G destekli akıllı telefonu çıkaracak ilk firmalardan biri olma peşinde. Hatta geçtiğimiz günlerde ilk olacakları konusunda bazı haberler de çıkmıştı. OnePlus Ceo’su Lui Zuohu da yaptığı açıklamalarda 5G destekli bir telefonun yaklaşık olarak 200-300 dolar kadar daha pahalıya mal olacağını söylemişti.

#teknoZip’lendi

Heyecanla beklenen 5G teknolojisi biraz pahalıya mal olacak gibi görünüyor. Gerek tarife fiyatları tarafında gerek 5G destekli akıllı telefon fiyatları tarafında büyük bir artış olması ön görülüyor. OnePlus Ceo’sunun açıklamalarına göre 5G destekli telefonlar yaklaşık 200-300 dolar daha pahalı olacak.
Haberin devamını okuyarak daha fazla ayrıntıya ulaşabilirsiniz.

teknozip instagramteknozip twitterteknozip facebook
whatsapp'da paylaş telegram'da paylaş gmail'de paylaş twitter'da paylaş facebook'da paylaş
DMCA.com Protection Status