18 Mayıs 2019
  • 18 Mayıs 2019

TeknoZip olarak internet haberciliğine yeni bir anlayış getiriyoruz, “Teknolojiyi Zip’liyoruz”.

Bir haberin başlığını gördüğümüzde bu bizde merak uyandırır ve okumaya karar veririz. İsteğimiz direkt olarak başlıkta yazan ve bizde merak uyandıran o bilgiye ulaşmaktır ancak o bilgiye ulaşana kadar bir ton başka ayrıntıyı da okumak zorunda kalırız. Bu durumdan hoşlanmayanlar için “TeknoZip’le” butonunu geliştirdik. Haberi açtığınızda “TeknoZip’le” butonuna tıklayarak direkt olarak başlıkta gördüğünüz ve sizde merak uyandıran o bilgiye ulaşabiliyorsunuz. Bu kısmı okuduktan sonra eğer haberle ilgili daha fazla ayrıntıya ulaşmak isterseniz yine haberin devamını da okuyarak ilgili detayları öğrenebilirsiniz.

Teknoloji ve bilimle kalın. TeknoZip'i takipte kalın. Keyifli okumalar.

~ root# 
Yeni

ABD, 5G Ağının ‘Savunmasız’ Olduğunu İddia Ediyor

0 85 Views
Berkay | 1 dk okuma süresi | 6 ay önce

ABD, Çinli tedarikçilere zarar vermek için 5G ağının ‘savunmasız’ olduğunu söylüyor

Huawei, ABD ile tekrar sıcak sularda.

ABD’nin, Huawei’yi ya da Amerika’da ağ ekipmanları satan başka bir Çinli teknoloji şirketini istemediği bir sır değil. Şimdi bu sebebi sınırlarının ötesine taşıyor.

Wall Street Journal’ın haberine göre:

ABD hükümeti telekom şirketlerine, Huawei ve diğer Çin merkezli teknoloji şirketlerinden ağ ekipmanlarını satın almamaları için aktif olarak baskı yapıyor. Raporda, Huawei’nin ortaklıklarını bozmak için  ABD’nin özellikle 5G’ye özgü sözde güvenlik açıklarına işaret ettiği belirtildi.

ABD’li yetkili:

5G ağlarındaki ek karmaşıklıklar, siber saldırılara karşı daha savunmasız hale getirdi. Bunun sebebi 5G hücre kulelerinin, ses ve veri trafiği bakımından çekirdek işlevler üstlenmeleri.

Sonuç: Bir saldırgan teorik olarak eski ağlarla karşılaştırıldığında 5G ağını daha kolay bir şekilde geçiriyor.

Ancak bu kesin olarak doğru değil. Creative Strategies’in lider analisti Tim Bajarin:

5G spesifikasyonu, Intel ve Qualcomm’un güvenlik tedbirlerine ek radyo ve işlem güvenliği sağlıyor. Bu da 5G ağların eski ağlara göre hacklenebilmesini daha zor kılıyor.

Tüm bunlar, Çin yapımı ekipmanları dünya çapında şebekelerden uzak tutmak için devam etmekte olan ABD’nin siber-casusluk riskini azaltmaktadır. Huawei, telekom altyapısını analiz eden bir araştırma firması olan Dell’Oro’nun verilerine göre, dünyanın 2 numaralı cep telefonu üreticisidir. Ağ ekipmanlarının 1 numaralı tedarikçisi konumundadır.

Bir Huawei sözcüsü Mashable’tan gelen bir sorguya yanıt olarak, “Huawei, ABD hükümetinin davranışlarıyla şaşırdı. Bir hükümetin davranışı yargı yetkisinin ötesine geçmemeli, bu tür faaliyetler teşvik edilmemelidir.”

whatsapp'da paylaş telegram'da paylaş gmail'de paylaş twitter'da paylaş facebook'da paylaş
DMCA.com Protection Status