18 Mayıs 2019
  • 18 Mayıs 2019

TeknoZip olarak internet haberciliğine yeni bir anlayış getiriyoruz, “Teknolojiyi Zip’liyoruz”.

Bir haberin başlığını gördüğümüzde bu bizde merak uyandırır ve okumaya karar veririz. İsteğimiz direkt olarak başlıkta yazan ve bizde merak uyandıran o bilgiye ulaşmaktır ancak o bilgiye ulaşana kadar bir ton başka ayrıntıyı da okumak zorunda kalırız. Bu durumdan hoşlanmayanlar için “TeknoZip’le” butonunu geliştirdik. Haberi açtığınızda “TeknoZip’le” butonuna tıklayarak direkt olarak başlıkta gördüğünüz ve sizde merak uyandıran o bilgiye ulaşabiliyorsunuz. Bu kısmı okuduktan sonra eğer haberle ilgili daha fazla ayrıntıya ulaşmak isterseniz yine haberin devamını da okuyarak ilgili detayları öğrenebilirsiniz.

Teknoloji ve bilimle kalın. TeknoZip'i takipte kalın. Keyifli okumalar.

~ root# 
Yeni

Adil Kullanım Kotası Kalkıyor, Peki Ya Sonra?

0 161 Views
E.C.U | 2 dk okuma süresi | 6 ay önce

Adil Kullanım Kotası Kalkıyor mu? Yerine Kota mı Geliyor?

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turan TBMM’de yaptığı açıklamasında tekrar, 2019’da Adil Kullanım Kotası kalkacak dedi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde süren Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile ilgili bütçe görüşmeleri sırasında AKK de gündeme geldi. Bakan Cahit Turan bu konuda “İnternet adil kullanım kotası, 2019’da kaldırılacak” dedi. Sosyal medyada daha önce alınmış olan bu karardan vazgeçildiği ile ilgili dedikodular dolaşıyordu böylece bu söylentiler yalanlanmış oldu.

İlgili Haber: Bu Teknoloji İle İnternet Hızı 100 Kat Artacak

 

AKK kalkıyor peki ya sonra?

AKK aylık bazda belirli bir kullanım limiti aşıldığında ayın geri kalanında internet hızınızı düşüren bir uygulama. Önce bu hız düşüşüne kademeli olarak bir sınırlama getirildi. Ardından alınan bu karar ile birlikte 2019’dan itibaren artık hız düşümü olmayacağı AKK’nin tamamen ortadan kalkacağı söylendi. Daha önce 31 Aralık 2018 olarak net bir tarih verilmişti ancak bu sefer bakan tarafından yalnızca 2019 ifadesi kullanıldı. Tam olarak ne zaman uygulamaya geçilir bilemiyoruz.

Bazı internet servis sağlayıcıları bu uygulamayı beklemeden kendisi AKK uygulamasını zaten kaldırmıştı. O servis sağlayıcılara baktığımızda fiyatların da ciddi oranda artmadığını bu hizmetin makul sayılabilecek seviyelerde verilebildiğini görüyoruz. Ancak ana omurgayı oluşturan Türk Telekom gibi büyük servis sağlayıcılar bu konuda bir adım atmış değil. Onların alacağı tutum herkesçe merak konusu.

AKK kalkıyor ancak mesela 1-2 yıl taahhüt vermiş olan kullanıcılar için durum ne olacak? Onların vermiş olduğu taahhüt devam ettiği için bitene kadar AKK’li internet kullanmaya devam mı etmek zorundalar?

Daha korkutucu olanı eskiye dönüş olabilir mi? AKK’nin kaldırılacağı ilk konuşulmaya başlandığında kimi servis sağlayıcıların AKK yerine tamamen kotalı paketler getirdiğini görmüştük. AKK kalktığında eskide olduğu gibi kotalı internete mahkum edilip kotasız internet için uçuk fiyatlar mı ödeyeceğiz?

Görüldüğü üzere bakan her ne kadar “2019’da AKK kalkıyor” demiş olsa da aslında hiçbir şey net değil. İnternet kullanıcıları için belirsizlik devam ediyor ve henüz sevinmek için erken diyebiliriz.

İlgili Haber: AKK Yerine Kota Ve Ek Paket Uygulaması Geliyor

#teknoZip’lendi

Bakan tarafından yapılan açıklamaya göre 2019’da AKK kalkacak. Ancak sonrasına ilişkin belirsizlikler yerini korumaya devam ediyor.
Haberin devamını okuyarak daha fazla ayrıntıya ulaşabilirsiniz.

whatsapp'da paylaş telegram'da paylaş gmail'de paylaş twitter'da paylaş facebook'da paylaş
DMCA.com Protection Status