18 Mayıs 2019
  • 18 Mayıs 2019

TeknoZip olarak internet haberciliğine yeni bir anlayış getiriyoruz, “Teknolojiyi Zip’liyoruz”.

Bir haberin başlığını gördüğümüzde bu bizde merak uyandırır ve okumaya karar veririz. İsteğimiz direkt olarak başlıkta yazan ve bizde merak uyandıran o bilgiye ulaşmaktır ancak o bilgiye ulaşana kadar bir ton başka ayrıntıyı da okumak zorunda kalırız. Bu durumdan hoşlanmayanlar için “TeknoZip’le” butonunu geliştirdik. Haberi açtığınızda “TeknoZip’le” butonuna tıklayarak direkt olarak başlıkta gördüğünüz ve sizde merak uyandıran o bilgiye ulaşabiliyorsunuz. Bu kısmı okuduktan sonra eğer haberle ilgili daha fazla ayrıntıya ulaşmak isterseniz yine haberin devamını da okuyarak ilgili detayları öğrenebilirsiniz.

Teknoloji ve bilimle kalın. TeknoZip'i takipte kalın. Keyifli okumalar.

~ root# 
Yeni

Amerika Seçimlerinde Seçmen Bilgisinin Satıldığı Ortaya Çıktı

0 101 Views
Berkay | 4 dk okuma süresi | 7 ay önce

Amerika Seçimlerinde, Seçmen Bilgileri Satılmış

Önümüzdeki seçimlerde her adayın sizin hakkınızda birçok şeyi bildiğini düşünün, korkunç değil mi?

Veriler; adınız, ev adresiniz ve doğum tarihiniz gibi seçmen kayıt bilgilerinin de ötesinde. Bir giysi ya da otomobil sitesine girdiğiniz veriler sayesinde, çoğu aday sizin kim olduğunuzu ve kendilerini destekleyip desteklemediğiniz konusunda samimi bilgilere sahip olur.

Hedeflenen politik reklamlar oluşturmak için büyük verilerin giderek daha etkin kullanımı, bir kampanya yürütmenin tırmanma maliyetlerinin ana nedenlerinden biridir. Duyarlı Siyaset Merkezi’ne göre, Amerika’da bu yılki ara seçimlerde yapılacak harcamalar 5 milyar doları aşacak ve 2016 başkanlık seçimlerinden milyarlarca dolar daha pahalıya mal olacak. Siyasi veri endüstrisi milyonlarca dolarlık oy hakkını kampanyalara ve siyasi örgütlere satıyor.

Bildiğiniz gibi Facebook‘un karıştığı veri skandalı Cambridge Analytica, şirketlerin verdiğimiz kişisel bilgileri nasıl alabileceği ve bunları son derece etkili hedefli reklamlara nasıl dönüştürebileceğini bize göstermişti. Veriler, 2016 ABD başkanlık seçimlerini uzun süredir devam eden bir uygulamanın en dramatik örneklerinden biri haline getirmek için kullanıldı.

Peki ya Süreç Nasıl İşliyor?

Oylamaya kayıt olduğunuzda kişisel bilgileri vermeye başlıyorsunuz. Bu bilgiyi her devlet kendi veritabanına ekler.

Bazı eyaletlerde, bilgi ücretsiz elde edilebilir. Diğer eyaletler, Arkansas’taki 2.50 USD‘den Alabama’da 30.250 dolara kadar ücret alıyor. Veriler en azından tam adınız, adresiniz ve oylama tarihinizi içerir. Florida ve Texas gibi bazı eyaletler, doğum tarihi, telefon numarası gibi daha fazla veri sağlıyor.

Devletler, şirketlerin politik kampanyalar için devlet yetkililerinden seçmen dosyaları talep etmesine izin verir.

NationBuilder gibi kampanya yazılım şirketleri seçmen dosyalarını güncel tutmak için eyalet ofislerine yöneliyorlar.

NationBuilder, ülke genelinde her bir dosyayı edinme, mevcut seçmen kayıtlarını ve son seçimleri kapsayacak şekilde düzenli olarak güncelleyen devlet memurları ile çalışıyor.

Seçimler dışındaki amaçlar için seçmen verileri kullanıldığında kurallar farklıdır. California, New York, Nebraska ve diğerleri, kimlerin erişebileceklerini ve nelerin kullanılabileceğini sınırlayan belirli yasalara sahiptir. Birçok eyalet, seçmen bilgilerinin ticari kullanımına izin vermez. Vermont eyaletinde, özellikle seçmen verilerini yabancı hükümet ve ajanslarla paylaşmayı yasaklamaktadır.

Ancak Alabama, Alaska, Florida ve diğerlerinin hiçbir kısıtlaması yoktur. Herhangi bir amaçla veri isteyen herkes alabilir.

Veriler Aracılarının Elinde

big-data-veri-paylasimi

Big Data terimini, büyük miktarda veriyi anlamlandırma yeteneğini duymuşsunuzdur. Veri aracıları, seçmen bilgilerinizi perakende satış sitelerinde gönderdiğiniz bilgilere bağladıklarında bunu yapar. Bu zor değildir, çünkü seçmen kaydı için verdiğiniz kişisel bilgiler muhtemelen çevrimiçi satıcılara verdiğiniz ile aynıdır. Bu, veri aracılarının satın almalarınız, eviniz ve arabanız ile eşleşmesini sağlar.

Tüketici verileri, mülkiyet, medeni durum, zenginlik ve gelir de dahil olmak üzere, her biri sizin için üst düzey bir öneme sahiptir ve her türden farklılıktan oluşur. Ayrıca dergi abonelikleri, kulüp üyelikleri ve ilgi alanlarınıza ilişkin bir anlam kazandıran diğer ayrıntılı bilgileri de içerebilir.

Columbia Üniversitesi’nde bilgisayar bilimleri profesörü olan Augustin Chaintreau, “İnternette herhangi bir varlıkla etkileşimde bulunduğumuzda, izlerimizin kayıtlarını tutuyorlar” dedi. “Ayakkabı satan bir siteyi ziyaret ederseniz ve başka bir sitede benzer ayakkabılar görürseniz – bu bilgiler şirketler arasında paylaşılıyor demektir.

Şirketler, Chaintreau’ya göre, kullandığınız tarayıcıyı izleyerek sizi tanımlayabilirler.

Peki ya Bunlar Yasal mı?

Bir web sitesinde bir çerez bildirimi gördüğünüzde “Kabul et” veya “Devam et” i tıkladınız mı?

O zaman evet, bu yasal.

Oysa seçmen verilerine gelince, bazı devletler ticari amaçlarla kullanılamayacağını belirtmektedir. Yine de, birçok veri firması seçmen bilgisini satıyor.

#teknoZip’lendi

Oylamaya kayıt olduğunuzda kişisel bilgileri vermeye başlıyorsunuz. Bu bilgiyi her devlet kendi veritabanına ekler. Devletler, şirketlerin politik kampanyalar için devlet yetkililerinden seçmen dosyaları talep etmesine izin verir. Bazı eyaletlerde, bilgi ücretsiz elde edilebilir. Diğer eyaletler, Arkansas’taki 2.50 USD’den Alabama’da 30.250 dolara kadar ücret alıyor. Veriler en azından tam adınız, adresiniz ve oylama tarihinizi içerir. Florida ve Texas gibi bazı eyaletler, doğum tarihi, telefon numarası gibi daha fazla veri sağlıyor.
Columbia Üniversitesi’nde bilgisayar bilimleri profesörü olan Augustin Chaintreau, “İnternette herhangi bir varlıkla etkileşimde bulunduğumuzda, izlerimizin kayıtlarını tutuyorlar” dedi. “Ayakkabı satan bir siteyi ziyaret ederseniz ve başka bir sitede benzer ayakkabılar görürseniz – bu bilgiler şirketler arasında paylaşılıyor demektir.”
Şirketler, Chaintreau’ya göre, kullandığınız tarayıcıyı izleyerek sizi tanımlayabilirler.
Eğer bir web sitesinde bir çerez bildirimi gördüğünüzde “Kabul et” veya “Devam et” i tıkladıysanız bu durum yasal. Oysa seçmen verilerine gelince, bazı devletler ticari amaçlarla kullanılamayacağını belirtmektedir. Yine de, birçok veri firması seçmen bilgisini satıyor.
Haberin devamını okuyarak daha fazla ayrıntıya ulaşabilirsiniz.

whatsapp'da paylaş telegram'da paylaş gmail'de paylaş twitter'da paylaş facebook'da paylaş
DMCA.com Protection Status