18 Mayıs 2019
  • 18 Mayıs 2019

TeknoZip olarak internet haberciliğine yeni bir anlayış getiriyoruz, “Teknolojiyi Zip’liyoruz”.

Bir haberin başlığını gördüğümüzde bu bizde merak uyandırır ve okumaya karar veririz. İsteğimiz direkt olarak başlıkta yazan ve bizde merak uyandıran o bilgiye ulaşmaktır ancak o bilgiye ulaşana kadar bir ton başka ayrıntıyı da okumak zorunda kalırız. Bu durumdan hoşlanmayanlar için “TeknoZip’le” butonunu geliştirdik. Haberi açtığınızda “TeknoZip’le” butonuna tıklayarak direkt olarak başlıkta gördüğünüz ve sizde merak uyandıran o bilgiye ulaşabiliyorsunuz. Bu kısmı okuduktan sonra eğer haberle ilgili daha fazla ayrıntıya ulaşmak isterseniz yine haberin devamını da okuyarak ilgili detayları öğrenebilirsiniz.

Teknoloji ve bilimle kalın. TeknoZip'i takipte kalın. Keyifli okumalar.

~ root# 
Yeni

Android Resmi Olarak Katlanabilir Ekran Desteği Sunuyor

0 81 Views
Berkay | 2 dk okuma süresi | 6 ay önce

Geliştiricilere katlanabilir ekran API’si sunuluyor

android-katlanabilir-ekran-api

Google, “Katlanabilir” olarak adlandırılan bir Android cihazlar kategorisine yönelik desteğini resmi olarak duyurdu. Android Geliştirici Zirvesi’nde konuşan Dave Burke, Google’ın bu teknolojiye desteğini şu sözlerle belitti. “Gelişen trendlere en hızlı şekilde uyum sağlamak ve kullanıcıların daha iyi yararlanması için geliştiriyoruz.”

Eğer henüz duymadıysanız, yeni trend katlanan ekranlı telefonlar olmak üzere. Dün Samsung’un yeni yayınlanan katlanabilir telefonu ile aynı gün Google’da katlanabilir ekranlı cihazlara desteğini resmi olarak duyurdu.

Google, Samsung’la Android’in nasıl katlanabileceği konusunda yakın bir şekilde çalıştığını söyledi. Bu oldukça önemli çünkü üreticiler daha iyi cihazlar için yarıştıkça, onları destekleyebilecek yazılıma ihtiyaçları olacak. Bir kaç gün önce de Çinli bir katlanabilir Android telefon olan Royole Flexpai’yi görmüştük.

royole_flexpai_2_katlanabilir-ekran

Eğer Google katlanabilir ekran desteği sunmasaydı, her üretici kendi çözümüyle ortaya çıkacaktı ve ekosistem oldukça bozulacaktı. Ürün yönetimi direktörü Sagar Kamdar, Google’ın geliştiricilerin ortak bir API üzerinde çalışmalarını sağlamak için OEM ortaklarıyla yakın işbirliği içinde olduğunu söyledi.

Katlanabilir Ekranlara Destek Sürüyor

Google’ın bugün katlanabilen ekranları desteklemesinin ana nedeni, uygulamalarda çıkan sorunların önüne geçmek. Google, Android uygulamalarının katlanan ekranlarını desteklemesi için, geliştiricilerin bu özelliği düzgün bir şekilde uyguladıklarından emin olmak istiyor.

Kamdar, Google’ın yaptığı uygulamaların çoğu için zaten uyumlu olduğunu söylüyor. Ancak, Android uygulamalarını Chrome OS’de kullandıysanız, bir çok üçüncü taraf uygulamasının henüz pencereli modda bu kadar iyi olmadığını biliyorsunuz. Geliştiricilerin güncellemelerini yapmanın ötesinde bunu düzeltmek için bir girişim olup olmayacağını sorulduğunda Kamdar, Google’ın “kullanıcılar için sorunsuz bir katlama deneyimi sağlamak için pek çok farklı yöntemi keşfettiğini söylüyor. Gelecek çok şey var ama bugün açıklayabileceğimiz bir şey yok.”

Android, katlanabilir ekran cihazlarını destekleyen tek platform değil. Geçtiğimiz ay, Intel’in üzerinde çalıştığı prototip cihazları da görmüştük. Intel’in bize göstermeye istekli olduğu cihazlar katlanabilir yerine çift ekranlıydı, ancak aynı fikirlerin geçerli olacağı oldukça açık.

#teknoZip’lendi

Eğer henüz duymadıysanız, yeni trend katlanan ekranlı telefonlar olmak üzere. Dün Samsung’un yeni yayınlanan katlanabilir telefonu ile aynı gün Google’da katlanabilir ekranlı cihazlara desteğini resmi olarak duyurdu.
Dave Burke, Google’ın bu teknolojiye desteğini şu sözlerle belitti. “Gelişen trendlere en hızlı şekilde uyum sağlamak ve kullanıcıların daha iyi yararlanması için geliştiriyoruz.”
Haberin devamını okuyarak daha fazla ayrıntıya ulaşabilirsiniz.

whatsapp'da paylaş telegram'da paylaş gmail'de paylaş twitter'da paylaş facebook'da paylaş
DMCA.com Protection Status