18 Mayıs 2019
  • 18 Mayıs 2019

TeknoZip olarak internet haberciliğine yeni bir anlayış getiriyoruz, “Teknolojiyi Zip’liyoruz”.

Bir haberin başlığını gördüğümüzde bu bizde merak uyandırır ve okumaya karar veririz. İsteğimiz direkt olarak başlıkta yazan ve bizde merak uyandıran o bilgiye ulaşmaktır ancak o bilgiye ulaşana kadar bir ton başka ayrıntıyı da okumak zorunda kalırız. Bu durumdan hoşlanmayanlar için “TeknoZip’le” butonunu geliştirdik. Haberi açtığınızda “TeknoZip’le” butonuna tıklayarak direkt olarak başlıkta gördüğünüz ve sizde merak uyandıran o bilgiye ulaşabiliyorsunuz. Bu kısmı okuduktan sonra eğer haberle ilgili daha fazla ayrıntıya ulaşmak isterseniz yine haberin devamını da okuyarak ilgili detayları öğrenebilirsiniz.

Teknoloji ve bilimle kalın. TeknoZip'i takipte kalın. Keyifli okumalar.

~ root# 
Yeni

Apple T2 yongasıyla, üçüncü taraf cihaz onarımlarını engelleyecek

0 55 Views
Berkay | 2 dk okuma süresi | 6 ay önce

Apple’ın T2 yongası yeni cihazların üçüncü taraf onarımlarını engelleyecek

Yeni Apple cihazlarını tamir etmeye çalışan küçük tamir atölyeleri ve teknoloji meraklıları bunu yaparken ciddi riskler alıyor olabilir. Apple, yeni T2 güvenlik çipinin, bazı yetkili yedek parçaları tanımıyorsa onarımdan sonra cihazları kilitlemek için tasarlandığını doğruladı.

Bu yeni politikanın sözcüğü geçen ay yetkili servis sağlayıcılar arasında dağıtılan bir Apple belgesinde ortaya çıktı. Touch ID sensörü veya yeni Mac’lerde belirli donanım bileşenleri değiştirildiğinde, çipte bulunan tanılama yazılımı cihazınızı kilitleyebilir.

Anlaşılana göre Apple, cihazlarınızı sadece kendi mağazalarında ve yetkili servis sağlayıcılarında tamir ettirmenizi istiyor. Bu ne kadar etik bilemiyoruz. Ancak bu, yetkisiz servis sağlayıcıların, küçük tamir atölyelerinin ve bireylerin yeni Mac’lerin belirli bölümlerini tamamen ve doğru bir şekilde değiştiremeyeceği anlamına gelir.

Apple, bu yeni politika için bir neden sunmadı ve bu politikadan etkilenecek donanımların bir listesini yayınlamadı.Şirket yetkili servis sağlayıcılarının uygun onarım bileşenlerini ve prosedürü takip etmesini sağlamak isteyebilir.

Apple, geçtiğimiz yıl iMac Pro’yla T2 güvenlik çipini tanıtmıştı. Bu çip yeni Mac’lerde, mikrofonu, hoparlörleri, soğutma sistemini ve SSD’yi kontrol eden bir sistem denetleyicisi olarak işlev görüyor. Güvenli bir önyükleme sağlamak ve depolamayı şifrelemede rol oynamakla kalmıyor, aynı zamanda bazı donanım bileşenleri arasında bir köprü görevi de görüyordu. Son olarak, Apple üçüncü parti donanımların cihazlara takılmaması için de bu işlemciyi kullandığı ortaya çıktı.

#teknoZip’lendi

Apple, yeni T2 güvenlik çipinin, bazı yetkili yedek parçaları tanımıyorsa onarımdan sonra cihazları kilitlemek için tasarlandığını doğruladı.
Touch ID sensörü veya yeni Mac’lerde belirli donanım bileşenleri değiştirildiğinde, çipte bulunan tanılama yazılımı cihazınızı kilitleyebilir.
Haberin devamını okuyarak daha fazla ayrıntıya ulaşabilirsiniz.

whatsapp'da paylaş telegram'da paylaş gmail'de paylaş twitter'da paylaş facebook'da paylaş
DMCA.com Protection Status