Ana sayfa İnternet ATM Hacker’larından Büyük Vurgun!

ATM Hacker’larından Büyük Vurgun!

MoneyTaker ismiyle bilinen büyük bir hacker grubunun, ABD ve Rusya'daki bankalardan, ATM'leri kullanarak büyük miktarda para çaldıkları açıklandı. Tüm detaylar haberimizde...

22
0
PAYLAŞ
ATM Hacker'larından Büyük Vurgun!

MoneyTaker ismiyle bilinen büyük bir hacker grubunun, ABD ve Rusya’daki bankalardan, ATM’leri kullanarak büyük miktarda para çaldıkları açıklandı. Son zamanlarda bildiğiniz üzere banka sistemi hack olayları, gün geçtikçe azalması gerekirken her gün artış göstermeye devam ediyor. En kötüsü de bu hack olaylarına ATM’lerinde karışması. Group-iB araştırmacıları, 18 ay içerisinde ABD ve Rusya ATM’lerinden yaklaşık olarak 10 milyon dolar civarında para çalan hacker grubu  MoneyTaker hakkında tüm detayları açıklamış durumda. 15’i ABD’li olan 18  bankanın hedef alındığı saldırılar, banka içi transfer sistemi başta olmak üzere tüm ödeme komutlarını aldılar ve para mahalları bu makinelerden paraları çekti.

Bu hacker grubunun bilinen en büyük saldırısı ise First Data’nın STAR ağına  2015 yılının bahar ayında yapmış olduğu saldırıydı. Bununla birlikte saldırıdan Rusya’nın AW CRB ağı da nasibini almıştı. Bu saldırılar sonucunda Amerika’da bir çok bankanın kullanmış olduğu  OceanSystems‘in Fed Link sisteminin  belgeleri ele geçirilmiş.

MoneyTaker isimli hacker grubunun arkasında kimlerin yer aldığı henüz belirlenemedi. Bu durum diğer hacker gruplarına göre daha akıllı olduklarından kaynaklanmaktadır. Grup, sık sık kullanmış oldukları araçları ve yöntemleri sürekli bir biçimde değişmektedir. Ayrıca grup arkasında ki izleri de oldukça başarılı bir biçimde siliyor.

Bu hack saldırılarının kullanıcıları hedef almadığını söyleyebiliriz. Bunun en büyük nedeni de, saldırının hedefinin insanların hesaplarını boşaltmanın yanı sıra bankadan-bankaya  transferleri olduğunu söyleyebiliriz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here