18 Mayıs 2019
  • 18 Mayıs 2019

TeknoZip olarak internet haberciliğine yeni bir anlayış getiriyoruz, “Teknolojiyi Zip’liyoruz”.

Bir haberin başlığını gördüğümüzde bu bizde merak uyandırır ve okumaya karar veririz. İsteğimiz direkt olarak başlıkta yazan ve bizde merak uyandıran o bilgiye ulaşmaktır ancak o bilgiye ulaşana kadar bir ton başka ayrıntıyı da okumak zorunda kalırız. Bu durumdan hoşlanmayanlar için “TeknoZip’le” butonunu geliştirdik. Haberi açtığınızda “TeknoZip’le” butonuna tıklayarak direkt olarak başlıkta gördüğünüz ve sizde merak uyandıran o bilgiye ulaşabiliyorsunuz. Bu kısmı okuduktan sonra eğer haberle ilgili daha fazla ayrıntıya ulaşmak isterseniz yine haberin devamını da okuyarak ilgili detayları öğrenebilirsiniz.

Teknoloji ve bilimle kalın. TeknoZip'i takipte kalın. Keyifli okumalar.

~ root# 
Yeni

Bu Teknoloji İle İnternet Hızı 100 Kat Artacak

0 80 Views
E.C.U | 3 dk okuma süresi | 7 ay önce

Bu Teknoloji İle İnternet Hızı 100 Kat Artacak

Günümüzde kullanılan fiber optik teknolojisi üzerinde yapılan bazı değişikler ile şu an kullanıla internet hızı 100 katına çıkabilir.

Şu ana kadar bildiğimiz en hızlı şey ışık olduğundan olabilecek en hızlı veri aktarımı ve iletişim için ışıktan faydalanmaya çalışılıyor. Kullandığımız fiber optik teknolojisi’de verileri ışık darbelerini kullanarak taşıdığından diğer alternatiflere göre daha hızlı durumda. Fiber optik kablolarda veriler ışığın dikey veya yatay pozisyonuna ve rengine göre saklanıyor ve iletiliyor. Bilim insanları da ışığın formunu farklılaştırarak bu yolla daha fazla veri taşımayı amaçlıyor.

Işığı sarmal bir hale getiren Avustralya’nın en önemli eğitim kurumlarından olan RMIT (Royale Melbourne Instutite of Technology) araştırmacıları, bu yolla çok daha fazla verinin eş zamanlı olarak taşınabileceğini keşfetti. Araştırmacılar tarafından ışığın dikey ve yatay formlarda iletilmesindense DNA benzeri sarmal bir yapı şeklinde iletilmesinin her kıvrımda ayrı ayrı verileri saklama imkanı sunduğu belirtiliyor. Bu şu an kullandığımız teknoloji ile aktardığımız verilerin kat ve kat daha fazlasını aynı anda ışık hızında aktarabileceğimiz anlamına geliyor. Çünkü teorik olarak kullanılacak bu sarmal yapı sonsuz kıvrıma sahip olabiliyor.

Bu Teknoloji İle İnternet Hızı 100 Kat Artacak

Işığı sarmal bir yapıya dönüştürerek çok fazla veriyi ışık hızında taşıyıp karşıya iletmek mümkün. Ancak bu noktada aşılması gereken bir sorun ortaya çıkıyor. Verileri ışığın en temel birimlerinden olan fotonlar taşıyor ve verilerin taşındığı noktada elektronlara dönüştürülmesi gerekiyor ki veriler iletilen taraf için okunabilir hale gelsin. Bu yapılamaz ise iletilen veriler alıcı için bir anlam ifade etmeyecektir.

Bugün kullanılan fiber optik kablolar aracılığı ilen iletilen verilen çözülmesi ve okunur hale getirilmesi aşamasında oldukça büyük yapıda ve kaba cihazlar kullanılıyor. Bu cihazların aynı şekilde sarmal bir formda iletilen ışığı çözerek içerdiği verileri okunur hale getirme noktasında yetersiz kalabileceği söyleniyor. Araştırmacılar bu iş için bir nano-elektronik dedektörü geliştirmiş durumda. Geliştirilen bu küçük dedektörün fotonlar tarafından taşınan verileri elektronlara dönüştürerek iletilen verileri alıcı için okunabilir hale dönüştürebileceği belirtiliyor.

Peki bu teknoloji bize ne vadediyor?

Teoride kulağa oldukça hoş gelen bu durum araştırma ekibi tarafından teste tabi tutulduğunda internet hızı noktasında oldukça iyi sonuçlar alındığını söyleyebiliriz. Testlerde 4 ayrı kıvrıma sahip olan bir tek ışık sarmalı ile saniyede 400 GB boyutunda bir veri aktarımı gerçekleştirilebildi. Ayrıca aktarım için ikişer kıvrıma sahip olan 10 farklı renkteki ışık sarmalı ile saniyede 1,6 TB boyutunda veri iletimi gerçekleştirildi.

Profesör Min Gu yapılan araştırmanın öncülerinden. Profesör, üzerinde çalıştıkları bu teknolojinin düşük maliyet ile oldukça yüksek performans sunduğunu ve çok küçük boyutlarda olduğunu söylüyor. Bu teknolojinin şu anda kullanılan fiber optik kablolara entegre edilebileceğini belirten profesör birkaç sene içerisinde mevcut fiber optik kabloların bant genişliğinin geliştirilen bu teknoloji sayesinde 100 kata kadar artabileceğini vurguluyor.

#teknoZip’lendi

Fiber optik kablolarda veriler ışık yardımıyla taşınıyor. Araştırmacılar ışığın formunu değiştirerek mevcut tekniğe oranla internet hızının 100 kat artabileceğini söylüyor.
Haberin devamını okuyarak daha fazla ayrıntıya ulaşabilirsiniz.

whatsapp'da paylaş telegram'da paylaş gmail'de paylaş twitter'da paylaş facebook'da paylaş
DMCA.com Protection Status