18 Mayıs 2019
  • 18 Mayıs 2019

TeknoZip olarak internet haberciliğine yeni bir anlayış getiriyoruz, “Teknolojiyi Zip’liyoruz”.

Bir haberin başlığını gördüğümüzde bu bizde merak uyandırır ve okumaya karar veririz. İsteğimiz direkt olarak başlıkta yazan ve bizde merak uyandıran o bilgiye ulaşmaktır ancak o bilgiye ulaşana kadar bir ton başka ayrıntıyı da okumak zorunda kalırız. Bu durumdan hoşlanmayanlar için “TeknoZip’le” butonunu geliştirdik. Haberi açtığınızda “TeknoZip’le” butonuna tıklayarak direkt olarak başlıkta gördüğünüz ve sizde merak uyandıran o bilgiye ulaşabiliyorsunuz. Bu kısmı okuduktan sonra eğer haberle ilgili daha fazla ayrıntıya ulaşmak isterseniz yine haberin devamını da okuyarak ilgili detayları öğrenebilirsiniz.

Teknoloji ve bilimle kalın. TeknoZip'i takipte kalın. Keyifli okumalar.

~ root# 
Yeni

Cam Silen Drone Geliyor; Üstelik İnsanlardan 20 Kat Daha Hızlı

0 106 Views
E.C.U | 2 dk okuma süresi | 6 ay önce

Cam Silen Drone Geliyor; Üstelik İnsanlardan 20 Kat Daha Hızlı

Yüzeyi camla kaplı gökdelenleri ve o camları insan eliyle temizlemenin zorluğunu düşünün. Artık buna gerek yok çünkü cam silen drone geliyor. Üstelik işini insanlardan 20 kat daha hızlı yapıyor.

Dronelar yemek siparişinden diğer kargo taşımacılılarına, yangın söndürmekten arama kurtarma çalışmalarına kadar hayatımızın birçok alanına girmeye başlıyor. Sıradaki hedef ise cam silmek. Oldukça zahmetli olan cam silme işi dronelar sayesinde artık çok daha kolay olacak.

Letonyalı bir firma olan Aerones tarafından geliştirilen drone ile cam silme işi tamamen dronelara kalacak gibi görünüyor. Tabi standart evlerdeki ufak tefek camlardan bahsetmiyoruz. Cam ile kaplı dev otellerin, iş merkezlerinin, gökdelenlerin camları hedefleniyor.

Aerones isimli firma geçtiğimiz sene de kurtarma operasyonlarında kullanılabilecek bir drone geliştirmişti. Bu kez geliştirdikleri yeni drone ile gözlerine cam silme işini kestirmiş görünüyorlar.

Cam silen droen dev boyutlarda olduğu için ve çalışma sistemi gereği kablosuz bir yapıda değil. 3 metre genişliğinde olan ve toplam 12 adet pervane bulunduran bu drone kablo ile yerde bulunan sabit bir batryaya bağlanarak çalıştırılıyor. Su püskürtme işlemi için de yine yerde bulunan bir su deposuna hortum ile bağlanması gereken drone 350 metre yüksekliğe çıkabiliyor.

Aşağıdan cihazı kontrol eden bir operatör bulunuyor ve drone kameralar yardımıyla yönlendiriliyor. Drone ön kısmından su püskürterek ve yine ön kısmında bulunan süngerler ile temizliği yapıyor ayrıca sıkıntılı hava şartlarından kurtulabilmesi için de özel bir denge sistemi bulunuyor.

Cam silme görevini üstlenecek olan bu drone işini insanlardan 20 kat daha hızlı yapıyor. Bu sayede hem maliyetlerin çok daha düşeceği hem de insan hayatının riske atılmamış olacağı söyleniyor. Ayrıca güvenlik için drone binanın en üst katına bir kablo ile bağlanıyor.

Çok temel olarak püskürtme ve silme işlemlerini yapabilen drone zorlu lekeler karşısında şimdilik çaresiz kalacak gibi görünüyor ancak zamanla bir yolu bulunacaktır. Ayrıca firma yangın söndürme ve rüzgar türbinlerini temizleme gibi farklı farklı işlerde kullanılacak drone modelleri geliştirmek için çalışmalarına devam ediyor.

#teknoZip’lendi

Cam silen droen dev boyutlarda olduğu için ve çalışma sistemi gereği kablosuz bir yapıda değil. 3 metre genişliğinde olan ve toplam 12 adet pervane bulunduran bu drone kablo ile yerde bulunan sabit bir batryaya bağlanarak çalıştırılıyor. Su püskürtme işlemi için de yine yerde bulunan bir su deposuna hortum ile bağlanması gereken drone 350 metre yüksekliğe çıkabiliyor. Üstelik işini insanlardan 20 kat daha hızlı yapıyor.
Haberin devamını okuyarak daha fazla ayrıntıya ulaşabilirsiniz.

teknozip instagramteknozip twitterteknozip facebook
whatsapp'da paylaş telegram'da paylaş gmail'de paylaş twitter'da paylaş facebook'da paylaş
DMCA.com Protection Status