18 Mayıs 2019
  • 18 Mayıs 2019

TeknoZip olarak internet haberciliğine yeni bir anlayış getiriyoruz, “Teknolojiyi Zip’liyoruz”.

Bir haberin başlığını gördüğümüzde bu bizde merak uyandırır ve okumaya karar veririz. İsteğimiz direkt olarak başlıkta yazan ve bizde merak uyandıran o bilgiye ulaşmaktır ancak o bilgiye ulaşana kadar bir ton başka ayrıntıyı da okumak zorunda kalırız. Bu durumdan hoşlanmayanlar için “TeknoZip’le” butonunu geliştirdik. Haberi açtığınızda “TeknoZip’le” butonuna tıklayarak direkt olarak başlıkta gördüğünüz ve sizde merak uyandıran o bilgiye ulaşabiliyorsunuz. Bu kısmı okuduktan sonra eğer haberle ilgili daha fazla ayrıntıya ulaşmak isterseniz yine haberin devamını da okuyarak ilgili detayları öğrenebilirsiniz.

Teknoloji ve bilimle kalın. TeknoZip'i takipte kalın. Keyifli okumalar.

~ root# 
Yeni

Cep Telefonu IMEI Kayıt Ücreti Tekrar Zamlanıyor

0 117 Views
E.C.U | 2 dk okuma süresi | 6 ay önce

Cep Telefonu IMEI Kayıt Ücreti Tekrar Zamlanıyor

Tüm dünyada akıllı telefon fiyatları artıyor. Ancak üzerine Türkiye’deki vergiler ve döviz kuru eklenince bizim için ekstra pahalı konuma gelmiş durumda. Bugün amiral gemisi olarak adlandırılan telefonların 8000 liralık fiyatlardan giriş yaptığını görüyoruz. Hatta bu fiyatın 1000 bin liraların üzerine çıktığını 14000 lirayı bulduğunu bile gördük. Hal böyle olunca insanlar cep telefonlarını yurt dışında getirip IMEI kaydı yaptırarak Türkiye’deki satış fiyatından çok daha uygun fiyatlara telefon sahibi olabiliyordu. Döviz kuru sebebiyle aradaki fark biraz kapanmış olsa da bu durum karlılığını korumaya devam ediyor. Bu durumun biraz olsun önüne geçmek için ise cep telefonu IMEI kayıt ücreti anormal bir zam almıştır. Ancak bu zam yetmedi yeni yılda yeni zamlar kapıda.

Türkiye’deki fahiş fiyatlar nedeniyle yurt dışından telefon getirenler telefonlarını 120 gün süreyle kullanabiliyor. Ancak sonrasında bir IMEI kaydı yapılmadıysa telefon kullanılamıyor.

Türkiye’den telefon almak yerine yurt dışından getirmenin önüne geçmek için IMEI kaydı harçlarının artacağı söyleniyordu. Yakın zamanda beklenen zam beklenmeyen bir oranda gerçekleşmişti. IMEI kaydı için ödenmesi gereken 170.70 liralık bir harç bulunuyordu ve bu harç ücreti yakın zamanda 500 liraya çıkarılmıştı. Yaklaşık yüzde 300 oranında gerçekleştirilen bu zam herkesi şok etmişti.

Henüz yüzde 300’e yaklaşan bu zam hazmedilemedi bile ancak bunun üzerine yeni bir zam haberi daha geldi. 2019 yılında IMEI ücretlerinin daha da yükseleceği öğrenildi. 2019 yılında IMEI kayıt ücreti 118.65 lira daha zamlanarak 618.65 lira olacak.

Çok kısa süre içerisinde 170.70 liradan 618.65 liraya yükselen IMEI kayıt ücretlerinin bu sorunun çözümü olmayacağını hepimiz biliyoruz. Umarız kısa sürede teknolojiye çok daha uygun fiyatlara erişebileceğimiz günler gelir diyelim.

#teknoZip’lendi

IMEI kaydı için ödenmesi gereken 170.70 liralık bir harç bulunuyordu ve bu harç ücreti yakın zamanda 500 liraya çıkarılmıştı. Yaklaşık yüzde 300 oranında gerçekleştirilen bu zam herkesi şok etmişti. Henüz yüzde 300’e yaklaşan bu zam hazmedilemedi bile ancak bunun üzerine yeni bir zam haberi daha geldi. 2019 yılında IMEI ücretlerinin daha da yükseleceği öğrenildi. 2019 yılında IMEI kayıt ücreti 118.65 lira daha zamlanarak 618.65 lira olacak.
Haberin devamını okuyarak daha fazla ayrıntıya ulaşabilirsiniz.

whatsapp'da paylaş telegram'da paylaş gmail'de paylaş twitter'da paylaş facebook'da paylaş
DMCA.com Protection Status