21 Haziran 2019
  • 21 Haziran 2019

TeknoZip olarak internet haberciliğine yeni bir anlayış getiriyoruz, “Teknolojiyi Zip’liyoruz”.

Bir haberin başlığını gördüğümüzde bu bizde merak uyandırır ve okumaya karar veririz. İsteğimiz direkt olarak başlıkta yazan ve bizde merak uyandıran o bilgiye ulaşmaktır ancak o bilgiye ulaşana kadar bir ton başka ayrıntıyı da okumak zorunda kalırız. Bu durumdan hoşlanmayanlar için “TeknoZip’le” butonunu geliştirdik. Haberi açtığınızda “TeknoZip’le” butonuna tıklayarak direkt olarak başlıkta gördüğünüz ve sizde merak uyandıran o bilgiye ulaşabiliyorsunuz. Bu kısmı okuduktan sonra eğer haberle ilgili daha fazla ayrıntıya ulaşmak isterseniz yine haberin devamını da okuyarak ilgili detayları öğrenebilirsiniz.

Teknoloji ve bilimle kalın. TeknoZip'i takipte kalın. Keyifli okumalar.

~ root# 
Yeni

Dünyanın İlk 7 Nanometre İşlemcisi AMD Tarafından Duyuruldu

0 72 Views
E.C.U | 2 dk okuma süresi | 8 ay önce

Dünyanın İlk 7 Nanometre İşlemcisi AMD Tarafından Duyuruldu

İşlemci pazarında Intel ile kıyasıya rekabet içerisinde olan AMD dünyanın ilk 7 nanometre işlemcisi EPYC ROME’u duyurdu.

AMD tarafından düzenlenen Next Horizon etkinliği pekç çok ilke sahne oldu. Dünyanın ilk 7 nm’lik grafik birimi Redeon Instinct MI60’ı duyuran şirket hemen ardından yine dünyada ilk olma özelliğine sahip olan 7 nm’lik işlemcisini de duyurdu.

AMD-dunyanin-ilk-7nm-islemcilerini-duyurdu

Zen 2 olarak isimlendirileceği bilinen AMD’nin 7 nm mimarisi ilk olarak EPYC ROME işlemcisinde kullanılacak. EPYC ROME VE Radeon Instinct ile sunucularda ilk kez 7 nm mimarisi kullanılmış olacak.

7 nm sürecine geçilmesiyle Zen 2 mimarisi sıfırdan tasarlandı. 64 çekirdek işlemciler önceki nesle kıyasla soket başına 2 kat daha yüksek performans ve 4 kat daha yüksek kayar nokta performansı sunuyor.

EPYC ROME MEVCUT Naples platformu ile uyumlu olduğu için ilk nesil EPYC işlemcisi sahipleri yeni nesil işlemciler ile sistemlerini güncelleyebilecek. İşlemcide PCle 4.0 bağllantısı da bulunduğundan Radeon Instinc MI60 ile birlikte olduk yüksek bir performans sunacağını söyleyebiliriz.

AMD-dunyanin-ilk-7nm-islemcilerini-duyurdu

İlk testlere göre EPYC ROME’un iki adet Intel Xeon Scalable 8181m işlemcisini rahatlıkla geçebildiği söyleniyor.

Bu hamlesiyle sunucu pazarında önemli bir yer kazanacak olan AMD’nin Zen mimarisi ile ilgili çalışmaları da devam ediyor. 7 nm sürecinin geliştirilerek daha verimli bir hale getirilmesi ile Zen 3 tahminen 2020 yılında karşımızda olacak. 5 nm süreciyle üretilmesi planlanan Zen 4 mimarisinin ise tasarım aşamasına gelindiği söylentiler arasında. Zen 4 mimarisinin çıkışı ise 2021 sonrası gibi görünüyor.

İlgili Haber: Intel 48 Çekirdekli İşlemci İle Geliyor

#teknoZip’lendi

7 nm sürecine geçilmesiyle Zen 2 mimarisi sıfırdan tasarlandı. 64 çekirdek işlemciler önceki nesle kıyasla soket başına 2 kat daha yüksek performans ve 4 kat daha yüksek kayar nokta performansı sunuyor.
Haberin devamını okuyarak daha fazla ayrıntıya ulaşabilirsiniz.

whatsapp'da paylaş telegram'da paylaş gmail'de paylaş twitter'da paylaş facebook'da paylaş
DMCA.com Protection Status