16 Mayıs 2019
  • 16 Mayıs 2019

TeknoZip olarak internet haberciliğine yeni bir anlayış getiriyoruz, “Teknolojiyi Zip’liyoruz”.

Bir haberin başlığını gördüğümüzde bu bizde merak uyandırır ve okumaya karar veririz. İsteğimiz direkt olarak başlıkta yazan ve bizde merak uyandıran o bilgiye ulaşmaktır ancak o bilgiye ulaşana kadar bir ton başka ayrıntıyı da okumak zorunda kalırız. Bu durumdan hoşlanmayanlar için “TeknoZip’le” butonunu geliştirdik. Haberi açtığınızda “TeknoZip’le” butonuna tıklayarak direkt olarak başlıkta gördüğünüz ve sizde merak uyandıran o bilgiye ulaşabiliyorsunuz. Bu kısmı okuduktan sonra eğer haberle ilgili daha fazla ayrıntıya ulaşmak isterseniz yine haberin devamını da okuyarak ilgili detayları öğrenebilirsiniz.

Teknoloji ve bilimle kalın. TeknoZip'i takipte kalın. Keyifli okumalar.

~ root# 
Yeni

Haberleşmede, radyo dalgalarından 10 bin kat fazla veri taşıyan lazer ışınları kullanılacak.

0 181 Views
E.C.U | 2 dk okuma süresi | 7 ay önce

Haberleşmede, radyo dalgalarından 10 bin kat fazla veri taşıyan lazer ışınları kullanılacak.

Bilim insanları, 2025 yılında hızlı uydu haberleşmelerinde bulutlarda delik açabilecek kadar sıcak lazerlerin kullanılacağını iddia ediyor.

Mevcut uydu iletişimi ne kadar güçlü olsa da günlük ihtiyaçlara cevap vermekte zorluklar yaşayabiliyor. Radyo dalgalarından 10.000 kat daha fazla veri taşıyabilen lazerler bu sorunu aşma noktasında bilim insanlarının ilgisini çekmiş durumda. Önünde engeller olsa da mevcut teknolojiler ile bu engelleri aşmanın mümkün olduğu ve yakın gelecekte kullanılabileceği söyleniyor.

Lazerlerin, bulutları geçemeyerek ışınlarının durması ve bilgi akışının kopması beklenir. Cenevre Üniversitesi’nden bilim insanları bu problemin üstesinden gelerek bulutları delip geçebilecek sıcaklıkta bir lazer tasarladı. Tasarlanan lazer ile bilgi taşıyan lazer ışınları bulutları delerek geçebilmeyi başardı.

Haberleşmede, radyo dalgalarından 10 bin kat fazla veri taşıyan lazer ışınları kullanılacak.

Aynı zamanda uzun dalga boyları iletilen veri miktarını kısıtlıyor. Bu da bilim adamları için lazere geçişte önemli nedenlerden birini oluşturuyor. Profesör Jean-Pierre Wolf, konuyla ilgili lazer ışınlarının radyo dalga boylarına göre 10.000 kat daha fazla veri taşıyabildiğini ve kanal sayısı noktasında da bir kısıtlaması bulunmadığını söyledi. Ancak lazer ışınları doğrudan bir kişiye de yönlendirilebileceğinden bunun güvenlik açısından önemli olduğunu vurguladı.

Uzmanlar hava şartlarına göre uydu tarafından hedeflenen istasyonu belirleyebilmek için dünyanın farklı noktalarına lazer sinyallerini alabilecek yer istasyonları kuruyor. Havanın ne zaman açık ne zaman bulutlu olacağı net olarak tahmin edilebilen bir şey değil. Profesör Wolf, bulutları delerek aşıp bu problemi çözmek istediklerini söylüyor. Profesör Wolf, 2025 yılına kadar bu uygulamaya başlamak istediklerini ve beklentilerinin ülkelerin bu teknolojiye sahip olmak istiyorsa kendilerini hazırlamaları olduğunu söyledi.

#teknoZip’lendi

Uydu haberleşmelerinde radyo dalgalarından 10.000 kat daha fazla veri taşıyabilen ve kanal sayısı kısıtlaması olmayan lazer ışınlarını kullanabilmek için bulutları delip geçebilecek sıcaklıkta bir lazer tasarlandı.
Haberin devamını okuyarak daha fazla ayrıntıya ulaşabilirsiniz.

whatsapp'da paylaş telegram'da paylaş gmail'de paylaş twitter'da paylaş facebook'da paylaş
DMCA.com Protection Status