18 Mayıs 2019
  • 18 Mayıs 2019

TeknoZip olarak internet haberciliğine yeni bir anlayış getiriyoruz, “Teknolojiyi Zip’liyoruz”.

Bir haberin başlığını gördüğümüzde bu bizde merak uyandırır ve okumaya karar veririz. İsteğimiz direkt olarak başlıkta yazan ve bizde merak uyandıran o bilgiye ulaşmaktır ancak o bilgiye ulaşana kadar bir ton başka ayrıntıyı da okumak zorunda kalırız. Bu durumdan hoşlanmayanlar için “TeknoZip’le” butonunu geliştirdik. Haberi açtığınızda “TeknoZip’le” butonuna tıklayarak direkt olarak başlıkta gördüğünüz ve sizde merak uyandıran o bilgiye ulaşabiliyorsunuz. Bu kısmı okuduktan sonra eğer haberle ilgili daha fazla ayrıntıya ulaşmak isterseniz yine haberin devamını da okuyarak ilgili detayları öğrenebilirsiniz.

Teknoloji ve bilimle kalın. TeknoZip'i takipte kalın. Keyifli okumalar.

~ root# 
Yeni

Helyum Apple Cihazlarında Kafa Yapıyor

0 70 Views
E.C.U | 2 dk okuma süresi | 7 ay önce

Helyum Apple Cihazlarında Kafa Yapıyor

ABD’de bir hastanede yaşanan enteresan olay “Helyum Apple cihazlarında kafa yapıyor” dedirtti.

Genelde akıllı telefonlarımız düşürme ve ıslanma gibi nedenlerden bozulurken bunlara şimdi bir de gaza maruz kalma eklenmiş gibi görünüyor.

ABD’nin Illionis eyaletinde bulunan bir hastaneye MR cihazı yerleştirildi ve sonrasında 40 kadar çalışanın Apple markalı cihazları bozulmaya başladı. Başta yaşanan bu ilginç durumun MR cihazından yayılan elektromanyetik dalgalardan kaynaklandığını düşünen Mühendis Eric Woolridge konuyu araştırmaya başladı.

Yapılan denemelerin sonunda bilgisayar, Android telefon ve tabletlerde ya da ölçüm cihazı gibi farklı pek çok cihazda bir bozulma olmadığı görüldü. Yaşanan her neyse bundan etkilenen sadece Apple markalı cihazlardı. IPhone, iPad ve Apple Watch’lar sürekli olarak ağa bağlanma sorunları yaşıyordu ya da hiç bağlanamıyorlardı.

Mühendis Eric Woolridge bu esnada Mr cihazının helyum gazı sızdırdığını fark etti. MR cihazından sızan yaklaşık olarak 120 litrelik helyum gazı hastanenin neredeyse tamamına yayılmış durumdaydı. Daha sonra Woolridge içerisine iPhone 8 Plus koyduğu bir poşeti helyum gazıyla doldurarak denemeler yaptı ve sorunun kaynağının helyum gazı olduğu anlaşıldı.

Apple A serisi işlemcilerde bulunan mikroelektronik düzeneklerin helyum gazına karşı hassas bir yapıda olduğu ve gaza maruz kaldıklarında bundan etkilenerek çalışma düzenlerinde bozulmaların meydana geldiği söyleniyor.

Helyum gazı çok yoğun şekilde hastanenin neredeyse tamamına yayılmış durumda olduğu için tamamen tahliye edilmesinin ayları bulabileceği söyleniyor. Helyum gazı tamamen tahliye edilene kadar hastaneye giren Apple cihazlar bozulmaya devam edecek gibi duruyor.

Olay yeri de ABD olduğundan tazminat davaları havada uçuşacak ve hastanenin başı epey ağrıyacaktır.

Sanıyoruz buna karşı bir önlem alınarak hastanenin kapısına “Apple cihazlarınızı içeri sokmayın” yazan bir A4 kağıdı asılmıştır 😊

Daha mantıklı çözümler de var tabi…

#teknoZip’lendi

Apple’ın A serisi işlemcilerinde yer alan mikro elektronik düzeneklerin helyum gazına karşı çok hassas bir yapıya sahip olduğu ve gaza maruz kaldıklarında bu düzeneklerin bundan etkilenerek çalışma düzenlerinde bozulmaların meydana geldiği söyleniyor.
Haberin devamını okuyarak daha fazla ayrıntıya ulaşabilirsiniz.

whatsapp'da paylaş telegram'da paylaş gmail'de paylaş twitter'da paylaş facebook'da paylaş
DMCA.com Protection Status