21 Haziran 2019
  • 21 Haziran 2019

TeknoZip olarak internet haberciliğine yeni bir anlayış getiriyoruz, “Teknolojiyi Zip’liyoruz”.

Bir haberin başlığını gördüğümüzde bu bizde merak uyandırır ve okumaya karar veririz. İsteğimiz direkt olarak başlıkta yazan ve bizde merak uyandıran o bilgiye ulaşmaktır ancak o bilgiye ulaşana kadar bir ton başka ayrıntıyı da okumak zorunda kalırız. Bu durumdan hoşlanmayanlar için “TeknoZip’le” butonunu geliştirdik. Haberi açtığınızda “TeknoZip’le” butonuna tıklayarak direkt olarak başlıkta gördüğünüz ve sizde merak uyandıran o bilgiye ulaşabiliyorsunuz. Bu kısmı okuduktan sonra eğer haberle ilgili daha fazla ayrıntıya ulaşmak isterseniz yine haberin devamını da okuyarak ilgili detayları öğrenebilirsiniz.

Teknoloji ve bilimle kalın. TeknoZip'i takipte kalın. Keyifli okumalar.

~ root# 
Yeni

Hepimizin Elinden Düşmeyen Telefonları Aslında Kim icat Etti

0 107 Views
Erkan | 1 dk okuma süresi | 8 ay önce

Antonio Meucci Kimdir?

13 Nisan 1808-18 Ekim 1889 yılları arasında yaşamış olan Amerika’lı İtalyan mucit Antonio Meucci,  1854 yılında icat ettiği sesi önce elektrik dalgalarına, daha sonra telefonun diğer ucunda sese çeviren alete teletrofono adını vermiştir. Teletrofono, telefonun ilk örneği olarak kabul edilmektedir.
teletrofono
Meucci 1871 yılında teletrofono için geçici patent başvurusunda bulunmuş fakat yaşadığı talihsiz bir kaza sonucunda bir süre hastanede kalmış ve maddi olarak zor duruma düşmüştür. Eşi tedavi masrafları için teletrofono da dahil olmak üzere Meucci’nin bütün icatlarını bir eskiciye satmıştır. Meucci tedavisinden sonra icatlarının peşine düşmüş, eskiciye giderek icatlarını geri almak istediğini söylemiş fakat icatlarının kimliği belirsiz bir kişi tarafından satın alındığını öğrenmiştir. O tarihlerde geçici patentlerin yıllık olarak yenilenmesi gerekmektedir. Maddi sıkıntı içindeki Meucci, 1872 ve 1873’te gerekli olan 10 doları gönderebilmiş, fakat 1874’te para gönderemediği için patenti iptal olmuştur.

Telefonun Patenti Kime Ait

Alexander Graham Bell, Antonio Meucci‘nin Teletrofono’sunun planlarını bulmuş ve 1876 yılında patentini almıştır. Bunu öğrenen Meucci, Graham Bell’e dava açmıştır. Davada, Patent Enstitüsü çalışanları ile Bell şirketi arasındaki yasadışı alışverişi belgelemiştir. 1886’da mahkeme Meucci’nin icadın sahibi olduğuna hükmetmiş olsa da, üç yıl sonra Meucci vefat etmiştir. 1893’te Bell’in patenti de son bulmuş ve bir daha yenilenmemiştir. Bugün halen, telefon cihazının patenti herhangi birine ait değildir.

Yaklaşık 200 yıl sonra, 11 Haziran 2002’de ABD Temsilciler Meclisi, Meucci’nin telefonu icat ettiğini kabul etmiştir.

#teknoZip’lendi

11 Haziran 2002’de ABD Temsilciler Meclisi, Antonio Meucci’nin telefonu icat ettiğini kabul etmiştir. Fakat telefonun patenti herhangi bir kişiye ait değildir.
Haberin devamını okuyarak daha fazla ayrıntıya ulaşabilirsiniz.

whatsapp'da paylaş telegram'da paylaş gmail'de paylaş twitter'da paylaş facebook'da paylaş
DMCA.com Protection Status