Ana sayfa İnternet Kaspersky Ürünlerine Resmi Yasak Geldi!

Kaspersky Ürünlerine Resmi Yasak Geldi!

Uzun zamandan beri Rus hükümetine bilgi sızdırıp casusluk yaptığı düşünülen Kaspersky'nin tüm ürünleri , Trump, resmi bir biçimde yasaklandı. Tüm detaylar haberimizde...

20
0
PAYLAŞ
Kaspersky Ürünlerine Resmi Yasak Geldi!

Reuters’in son yapmış olduğu habere göre  ABD Başkanı Donald Trump, federal hükumetin Kaspersky Labs tarafından yapılan tüm güvenlik uygulamalarının  kullanmasını tamamen yasaklayan bir kararı imzalamış durumda. Bu imzalanan yasak, Department of Homeland Security’den gelen  direktif ile Kaspersky güvenlik ürünlerinin federal sistemlerinde kullanılmaması uzun zamandan beridir konuşulan konulardan birtanesiydi. DHS, Kaspersky’nin Rus istihbarat servisleri ile bağlantısı olduğunu iddia etmekteydi. Ekim ayı içerisinde Wall Street Journal, Kaspersky’nin antivirüs programının  hacker’lar  tarafından bir NASA çalışanın bilgisayarından gizli belgeleri almak amacıyla kullandığını açıklamıştı.

ABD hükumeti, Kaspersky hakkında henüz bir açıklama yapmasa da imzalanan bu karar hükumetin nasıl bir tavra sahip olduğunun en iyi göstergesi. Trump’un imzalamış olduğu yasak, savunma kanunun önerilerinden bir tanesiydi.  Kaspersky, Rus istihbaratı ile veya başka hükumetlerle herhangi bir alakasının olmadığını sık sık dile getirmekte ve bir müşterisinin dosyasının çalınması için aracılık yapacağını kesinlikle kabul etmiyor. Hatta firma öyle bir duruma geldi ki, kodların açık olmasını ve  casusluk yeteneklerinin incelenmesini istedi.

Ayrıca hükümet bu kararı alması sebebiyle, firmanın Washington yakınlarında yer alan ofisini de kapatacağı da haberlerde yer almaya başlayan başka bir konu oldu. Arkadaşlar kısa bir yorum yapmak gerekirse, bende ABD ile aynı fikirdeyim. Fakat henüz ispatlanmış bir şey yok belki bu konuda Kaspersky firması haklıdır. Konu hakkında gelişme yaşandıkça sizlere bilgi vereceğiz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here