18 Mayıs 2019
  • 18 Mayıs 2019

TeknoZip olarak internet haberciliğine yeni bir anlayış getiriyoruz, “Teknolojiyi Zip’liyoruz”.

Bir haberin başlığını gördüğümüzde bu bizde merak uyandırır ve okumaya karar veririz. İsteğimiz direkt olarak başlıkta yazan ve bizde merak uyandıran o bilgiye ulaşmaktır ancak o bilgiye ulaşana kadar bir ton başka ayrıntıyı da okumak zorunda kalırız. Bu durumdan hoşlanmayanlar için “TeknoZip’le” butonunu geliştirdik. Haberi açtığınızda “TeknoZip’le” butonuna tıklayarak direkt olarak başlıkta gördüğünüz ve sizde merak uyandıran o bilgiye ulaşabiliyorsunuz. Bu kısmı okuduktan sonra eğer haberle ilgili daha fazla ayrıntıya ulaşmak isterseniz yine haberin devamını da okuyarak ilgili detayları öğrenebilirsiniz.

Teknoloji ve bilimle kalın. TeknoZip'i takipte kalın. Keyifli okumalar.

~ root# 
Yeni

Kepler Teleskobundan Sonra Dawn Uzay Aracının da Yakıtı Tükendi

0 132 Views
Berkay | 2 dk okuma süresi | 7 ay önce

NASA’nın Dawn Uzay Aracı Öldü

İnsanlar Cadılar Bayramını kutlarken, NASA’nın Dawn uzay aracı bizi sessizce terk etti. Bu hafta NASA ve bizler için oldukça üzücü geçti. Bildiğiniz gibi birkaç gün önce NASA, gezegen avcılığı yapan Kepler Uzay Teleskobuna veda etmişti. Kepler Uzay Teleskobuyla aynı kaderi paylaşan 11 yaşındaki Şafak uzay aracı, asteroit kuşağındaki en büyük iki nesneyi araştırmak için kullanılmıştı. NASA perşembe günü, yakıtı biten Dawn uzay aracının görevinin resmi olarak sonlandırıldığını duyurdu.

dawn-uzay-araci

Asteroit kuşağındaki en büyük iki nesneyi araştıran uzay aracı, biri 31 Ekim’de diğeri 1 Kasım’da olmak üzere son iki kontrolünü kaçırdı. Uzay gemisinden hiçbir sinyal alamayan NASA mühendisleri, Dawn’un yakıtının tükendiği sonucuna vardı.

Projede çalışan insanlar bu günün geleceğini biliyordu. Haziran ayında, Sadece birkaç aylık yakıt kaldığını bilerek aracı cüce gezegen olan Ceres’in en yakın yörüngesine gönderdiler. Her ne kadar beklenen olsa da, oldukça duygusal bir sondu.

Dawn’un emekli olmasından önceki günlerde, yaklaşık on yıllık bir hizmetin ardından, NASA’nın Kepler Uzay Teleskobu, Güneş’in etrafında yörüngede kalmaya devam ederken yakıtı tükendi.

Kepler Uzay Teleskobu’na Veda

dawn-uzay-aracinin-hizmetleri

Sayılarla Dawn Uzay Aracı

  • 167 GB’dan fazla veri sağladı.
  • Vesta ve Ceres çevresini 3000 kere dolaştı.
  • Bize 95.000 görüntü gönderdi.
  • Gönderildiğinden beri 7 milyar kilometreye yakın yol katetti.
  • Dünyadan 590 km uzağa gitti.

 

#teknoZip’lendi

Asteroit kuşağındaki en büyük iki nesneyi araştıran uzay aracı, biri 31 Ekim’de diğeri 1 Kasım’da olmak üzere son iki kontrolünü kaçırdı. Uzay gemisinden hiçbir sinyal alamayan NASA mühendisleri, Dawn’un yakıtının tükendiği sonucuna vardı.
Haberin devamını okuyarak daha fazla ayrıntıya ulaşabilirsiniz.

whatsapp'da paylaş telegram'da paylaş gmail'de paylaş twitter'da paylaş facebook'da paylaş
DMCA.com Protection Status