21 Haziran 2019
  • 21 Haziran 2019

TeknoZip olarak internet haberciliğine yeni bir anlayış getiriyoruz, “Teknolojiyi Zip’liyoruz”.

Bir haberin başlığını gördüğümüzde bu bizde merak uyandırır ve okumaya karar veririz. İsteğimiz direkt olarak başlıkta yazan ve bizde merak uyandıran o bilgiye ulaşmaktır ancak o bilgiye ulaşana kadar bir ton başka ayrıntıyı da okumak zorunda kalırız. Bu durumdan hoşlanmayanlar için “TeknoZip’le” butonunu geliştirdik. Haberi açtığınızda “TeknoZip’le” butonuna tıklayarak direkt olarak başlıkta gördüğünüz ve sizde merak uyandıran o bilgiye ulaşabiliyorsunuz. Bu kısmı okuduktan sonra eğer haberle ilgili daha fazla ayrıntıya ulaşmak isterseniz yine haberin devamını da okuyarak ilgili detayları öğrenebilirsiniz.

Teknoloji ve bilimle kalın. TeknoZip'i takipte kalın. Keyifli okumalar.

~ root# 
Yeni

Kilogramın Tanımı Değişiyor

0 63 Views
E.C.U | 2 dk okuma süresi | 7 ay önce

Kilogramın Tanımı Değişiyor

Fransa’nın Versay şehrinde toplanacak olan Genel Ölçüler ve Ağırlıklar Konferansı’nda kilogramın tanımı değişiyor.

İnsanlar hayatlarını kolaylaştırmak için belirli ölçü birilerine ihtiyaç duymuş. Bu ölçü birimlerinin gerçekten işe yaraması ve hayatı kolaylaştırma için herkes tarafından kabul edilmiş bir değeri olmalı. Zamanında bunun için uğraşırken bazı ölçü birimleri fiziksel bir nesne referans alınarak belirlenmiş. Ancak bu uzun vadede bir soruna yol açıyor. Fiziksel nesneler uzun vadede aynı kalmıyor hemen hepsinde değişimler meydana geliyor ve bu ilk referans alınan değerde bozulma anlamına geliyor.

Fransa’nın Versay kentinde bir araya gelecek bilim insanları işte bu soruna bir çözüm arayacak. Fiziksel bir nesne referans alınarak belirlenmiş son ölçü birimi olan kilogram için yeni bir tanım belirlenecek. Kilogramın Planck sabitine bağlı bir değere sabitlenmesi bekleniyor.

kilogramin-tanimi

Şu anda kilogram, orjinali Fransa’da korunan platinyum-iridyum alaşımı bir nesne referans alınarak ölçülüyor. Ancak az önce de belirttiğimiz gibi fiziksel maddeler uzun vadede aynı kalamadığı için referans alınan bu nesnenin ağırlığında da değişimler meydana geliyor.

Bilim insanlarının belirttiğine göre Fransa’da bulunan ve kilogramın değerini belirleyen bu nesne son 129 yıl içerisinde 50 mikrogram ağırlık kaybetmiş durumda. Tabii resmi olarak bir değişim söz konusu değil hala 1 kilogram olarak kabul ediliyor. Yani aslında şu anda 1 kilogram 1000 grama değil 999.99995 grama eşit.

Belirlenmesi düşünülen yeni tanımda yer alacak Planck sabiti, bir parçacığın enerjisinin frekansına olan oranıdır. Dolayısıyla eğer bir parçacığın frekansı artarsa enerjisi de artar. Frekansı azalırsa enerjisi de azalır; ama Planck sabiti her zaman aynı kalır. Yani 1 kilogram her zaman 1000 gram olacak.

Eğer bu konu ilginiz çektiyse Barış Özcan’ın konuyla ilgili hazırlamış olduğu bu videoyu da izlemenizi öneririz.

#teknoZip’lendi

Fiziksel nesneler referasn alınarak belirlenen ölçü birimleri zaman içerisinde nesnelerde meydana gelen değişimler sebebiyle bozulabiliyor. Fizksel bir nesne referans alınarak belirlenmiş son ölçü birimi ise kilogram. Bu sorunun önüne geçmek için kilogram için yeni bir tanım yazılacak.
Haberin devamını okuyarak daha fazla ayrıntıya ulaşabilirsiniz.

whatsapp'da paylaş telegram'da paylaş gmail'de paylaş twitter'da paylaş facebook'da paylaş
DMCA.com Protection Status