18 Mayıs 2019
  • 18 Mayıs 2019

TeknoZip olarak internet haberciliğine yeni bir anlayış getiriyoruz, “Teknolojiyi Zip’liyoruz”.

Bir haberin başlığını gördüğümüzde bu bizde merak uyandırır ve okumaya karar veririz. İsteğimiz direkt olarak başlıkta yazan ve bizde merak uyandıran o bilgiye ulaşmaktır ancak o bilgiye ulaşana kadar bir ton başka ayrıntıyı da okumak zorunda kalırız. Bu durumdan hoşlanmayanlar için “TeknoZip’le” butonunu geliştirdik. Haberi açtığınızda “TeknoZip’le” butonuna tıklayarak direkt olarak başlıkta gördüğünüz ve sizde merak uyandıran o bilgiye ulaşabiliyorsunuz. Bu kısmı okuduktan sonra eğer haberle ilgili daha fazla ayrıntıya ulaşmak isterseniz yine haberin devamını da okuyarak ilgili detayları öğrenebilirsiniz.

Teknoloji ve bilimle kalın. TeknoZip'i takipte kalın. Keyifli okumalar.

~ root# 
Yeni

Kullanıcılara Zorunlu Android Uygulama Güncellemeleri Geliyor

0 88 Views
Berkay | 3 dk okuma süresi | 6 ay önce

Yeni API ile geliştiriciler uygulamalarının son sürümünü kullanmakta kullanıcıları zorlayabilecek

Google, Android Zirvesi’nde, mobil işletim sistemi Android için uygulama geliştiricilerine bir dizi yeni araç ve özellik açıkladı. Android geliştirici ekosisteminde giderek daha popüler hale gelen Kotlin dilinin en son sürümünün yanı sıra Android Jetpack araçları, yeni Android API’ları ve Android Studio IDE için yeni özellikler de sunuyor. En büyük sürpriz, Uygulama İçi Güncellemeler API’sının kullanıma sunulmasıdır.

Android ürün yönetimi ve geliştirici ilişkileri için kıdemli Google kıdemli yönetmen Stephanie Saad Cuthbertson: “Bu, geliştiriclerin uzun zamandır bize sordukları bir şeydi.Elbette, uygulamanın sahibi, kullanıcıların en son sürümü çalıştırdıklarından emin olmak istiyor.”.

Bu, geliştiriciler için olumlu olsa da kullanıcılar için bir sorun teşkil edebilir. Bu yeni API ile, geliştiriciler artık kullanıcılara uygulamalarını güncellemeleri için iki yol sunuyor.

Artık, her kullanıcının hemen yeni sürüme geçtiğinden emin olmak isteyen geliştiriciler; kullanıcılar uygulamayı başlattıklarında tam ekran güncelleme mesajı gelecek. Bunun sadece büyük hatalar için olacağını tahmin ediyoruz.  İkinci seçenek, daha fazla esneklik sağlar ve kullanıcının, güncelleme indirilirken uygulamayı kullanmaya devam etmesine izin verir. Geliştiriciler bu güncelleme akışlarını tamamen özelleştirebilir.

Şu anda, yeni güncelleme API’sı birkaç ortakla test ediliyor ve yakında daha fazla geliştiriciye açılacak.

Kotlin’in kullanım oranı yükseliyor

android-kotlin-yuzdesi-cogaldi

Google, profesyonel geliştiricilerin yüzde 46’sının artık Kotlin’i kullandığını ve sadece son bir ayda Android Studio’da 118.000’den fazla yeni Kotlin projesinin başlatıldığını duyurdu. (ve bu yalnızca Google ile metrikleri paylaşmayı tercih eden kullanıcılardan geliyor)

Geliştiricilerin son zamanlarda şikayette bulundukları diğer bir şey ise Android Studio’daki derleme sürelerinin yavaşlamasıydı. Cuthbertson, “Planlarımız derleme sürelerinin daha da hızlanmasıydı, ancak geliştiricilerden aldığımız geri bildirimler bunun tam tersini ortaya çıkardı. Bu nedenle tüm ekosistemi baştan kontrol etmeye başladık. Ancak, oluşturduğunuz sistem ve platformun da büyük bir etkisi var.” Cuthbertson, Spectre ve Meltdown açıklarının kulanıcılar tarafından özel eklentilerle düzeltilmesinin de yavaşlamaya etkisi olabileceğini belirtti. Bu yüzden Google, performansı artırmak için daha fazla kendi eklentilerini oluşturacak.

Kullanıcıların yüklemeden çalıştırabileceği hazır uygulamalar

Şirketin bugün duyurduğu bir diğer güncelleme ise, Navigasyon ve İş Yöneticisi için yeni Jetpack Mimarisi Bileşen kütüphaneleridir. Bu sayede geliştiricilerin, Android’in gezinme ilkelerini uygulamalarına daha fazla kod yazması gerekmeden arka plan görevlerini gerçekleştirebilmelerini kolaylaştırır. Geliştiricilerin uygulamalarını modüler hale getirmelerine ve taleplerine göre parça gönderebilmelerine olanak tanıyan Android Uygulama Paketleri de, kullanıcıların yüklemeden çalışabileceği Hazır Uygulamalar gibi bazı güncellemeleri de alıyor. Anında Uygulamalar için web URL’lerini kullanmak artık isteğe bağlı ve bunları Android Studio’da oluşturmak artık daha kolay hale geldi.

#teknoZip’lendi

Tam ekran güncelleme bildirimi veya daha esnek bildirimler ile geliştiriciler artık kullanıcılara uygulamalarını güncel tutma zorunluluğu getirebiliyor.
Kotlin Kullanım Oranı Yükseliyor
Google, profesyonel geliştiricilerin yüzde 46’sının artık Kotlin’i kullandığını ve sadece son bir ayda Android Studio’da 118.000’den fazla yeni Kotlin projesinin başlatıldığını duyurdu.
Kullanıcıların Yüklemeden Çalıştırabileceği Hazır Uygulamalar
Android Uygulama Paketleri de, kullanıcıların yüklemeden çalışabileceği Hazır Uygulamalar gibi bazı güncellemeleri de alıyor.
Haberin devamını okuyarak daha fazla ayrıntıya ulaşabilirsiniz.

whatsapp'da paylaş telegram'da paylaş gmail'de paylaş twitter'da paylaş facebook'da paylaş
DMCA.com Protection Status