21 Haziran 2019
  • 21 Haziran 2019

TeknoZip olarak internet haberciliğine yeni bir anlayış getiriyoruz, “Teknolojiyi Zip’liyoruz”.

Bir haberin başlığını gördüğümüzde bu bizde merak uyandırır ve okumaya karar veririz. İsteğimiz direkt olarak başlıkta yazan ve bizde merak uyandıran o bilgiye ulaşmaktır ancak o bilgiye ulaşana kadar bir ton başka ayrıntıyı da okumak zorunda kalırız. Bu durumdan hoşlanmayanlar için “TeknoZip’le” butonunu geliştirdik. Haberi açtığınızda “TeknoZip’le” butonuna tıklayarak direkt olarak başlıkta gördüğünüz ve sizde merak uyandıran o bilgiye ulaşabiliyorsunuz. Bu kısmı okuduktan sonra eğer haberle ilgili daha fazla ayrıntıya ulaşmak isterseniz yine haberin devamını da okuyarak ilgili detayları öğrenebilirsiniz.

Teknoloji ve bilimle kalın. TeknoZip'i takipte kalın. Keyifli okumalar.

~ root# 
Yeni

Mars’ın Sesi İlk Defa NASA’nın Paylaştığı Kayıt İle Duyuldu

0 105 Views
E.C.U | 1 dk okuma süresi | 7 ay önce

Mars’ın Sesi İlk Defa NASA’nın Paylaştığı Kayıt İle Duyuldu

AMERİKA Birleşik Devletleri Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) tarafından geçtiğimiz hafta Mars’a gönderilen InSight uzay aracı Mars’ın sesini kaydetti. Sismik inceleme amacıyla geçtiğimiz hafta Mars’a iniş yapan uzay aracının güneş panellerine çarpan rüzgarın sesi kaydedildi. Mars’ın sesi ilk kez NASA tarafından paylaşılan ses kaydı ile duyulmuş oldu.

NASA Laboratuvarlarında görevli bilim insanlarında biri olan Bruce Banerdt’in açıklamalarına göre bu ses kaydı aslında beklenen bir gelişme değildi. Banerdt, InSight uzay aracının Mars’ta hareketi ölçmek için bulunduğunu ve ses dalgalarının neden olduğu hareketi ölçmenin de bu görev kapsamında bulunduğunu hatırlatıyor.

Bu kayıt sayesinde sadece ilk kez Mars’ın sesini duymakla kalmıyoruz bu aynı zamanda duyduğumuz ilk gezegen sesi olma özelliğini de taşıyor. NASA Başkanı Jim Bridenstine ise konuyla ilgili yaptığı açıklamada, başka bir gezegende kaydedilen ilk sesi duymanın bir ayrıcalık olduğunu söyledi. Bridenstine ayrıca harika bir ekiplerinin olduğunu ve NASA’nın her gün inanılmaz şeyler yaptığını belirtti.

Aşağıda ses kayıtlarını da içeren farklı videoları bulabilirsiniz.

teknozip instagramteknozip twitterteknozip facebook
whatsapp'da paylaş telegram'da paylaş gmail'de paylaş twitter'da paylaş facebook'da paylaş
DMCA.com Protection Status