18 Mayıs 2019
  • 18 Mayıs 2019

TeknoZip olarak internet haberciliğine yeni bir anlayış getiriyoruz, “Teknolojiyi Zip’liyoruz”.

Bir haberin başlığını gördüğümüzde bu bizde merak uyandırır ve okumaya karar veririz. İsteğimiz direkt olarak başlıkta yazan ve bizde merak uyandıran o bilgiye ulaşmaktır ancak o bilgiye ulaşana kadar bir ton başka ayrıntıyı da okumak zorunda kalırız. Bu durumdan hoşlanmayanlar için “TeknoZip’le” butonunu geliştirdik. Haberi açtığınızda “TeknoZip’le” butonuna tıklayarak direkt olarak başlıkta gördüğünüz ve sizde merak uyandıran o bilgiye ulaşabiliyorsunuz. Bu kısmı okuduktan sonra eğer haberle ilgili daha fazla ayrıntıya ulaşmak isterseniz yine haberin devamını da okuyarak ilgili detayları öğrenebilirsiniz.

Teknoloji ve bilimle kalın. TeknoZip'i takipte kalın. Keyifli okumalar.

~ root# 
Yeni

MIT, Lazer Tekniği ile Uzaylıları Çekebileceğini Söylüyor

0 69 Views
Berkay | 1 dk okuma süresi | 6 ay önce

MIT’den Uzaylı Astronomlarla İletişime Geçmek İçin Lazer Önerisi

Dünyanın dört bir yanındaki bilim adamları, uzayda yaşam olup olmadığını tespit etmek için yeni yöntemler bulmaya çalışıyorlar. MIT’nin ise farklı bir fikri var. MIT’nin konsepti, evrendeki gelişmiş medeniyetlerin dikkatini çekebilecek bir işaret oluşturmak için fener kullanmak. MIT’nin araştırmacıları, mevcut lazer tekniğinin bir fenere dönüştürülebileceğini söylüyor.

Bu işaret, Dünya’dan 20.000 ışıkyılı uzaklığa kadar uzanabilecek. Yapılan araştırmalar, yüksek güçlü 1 ila 2 megavatlık bir lazerin 30 ila 45 metrelik bir teleskopla yapılabileceğini gösteriyor. Bu kombinasyon güneş enerjisinden sıyrılacak kadar güçlü bir IR radyasyon ışını yaratacaktır.

Bu sinyal, Samanyolu gökadasında araştırma yapan uzaylı bir astronom tarafından tespit edilebilir. Özellikle Proxima Centauri gibi yakın yıldız sistemlerinde araştırma yapan uzaylı formlarının dikkatini çekebilir. MIT araştırmacıları, uzaylı formları TRAPPIST-1’in yakınlarında ise onlara Mors alfabesine benzer şekillerle kısa mesajlar gönderebileceğini de iddia etti.

Bu şekilde gönderilen bir mesajın ulaşma şartları ise oldukça güç. Bu mesaj saniyede birkaç yüz bitlik bir veri hızına sahip olacak ve birkaç yıl içinde uzak bir gezegene ulaşabilecek. Projedeki araştırmacılardan biri, bunu yapmak için gerekli teknolojiye sahip olduğumuzu ve yakın gelecekte daha da geliştirebileceklerini söyledi.

Bu planla ilgili olası sorunlar, IR ışını görünmez olmasına rağmen, doğrudan ışına baktıkları takdirde insanların görüşüne zarar verebiliyor. Bu ışın, metre kare başına yaklaşık 800 watt’lık bir akı yoğunluğuna sahip olacak. Araştırmacılara göre, gökadanın bizim bölümümüze bakan herhangi bir uzak astronom yaşamının ışın demetini tespit edilmesi için lazere doğrudan bakması gerekiyor.

teknozip instagramteknozip twitterteknozip facebook
whatsapp'da paylaş telegram'da paylaş gmail'de paylaş twitter'da paylaş facebook'da paylaş
DMCA.com Protection Status