16 Mayıs 2019
  • 16 Mayıs 2019

TeknoZip olarak internet haberciliğine yeni bir anlayış getiriyoruz, “Teknolojiyi Zip’liyoruz”.

Bir haberin başlığını gördüğümüzde bu bizde merak uyandırır ve okumaya karar veririz. İsteğimiz direkt olarak başlıkta yazan ve bizde merak uyandıran o bilgiye ulaşmaktır ancak o bilgiye ulaşana kadar bir ton başka ayrıntıyı da okumak zorunda kalırız. Bu durumdan hoşlanmayanlar için “TeknoZip’le” butonunu geliştirdik. Haberi açtığınızda “TeknoZip’le” butonuna tıklayarak direkt olarak başlıkta gördüğünüz ve sizde merak uyandıran o bilgiye ulaşabiliyorsunuz. Bu kısmı okuduktan sonra eğer haberle ilgili daha fazla ayrıntıya ulaşmak isterseniz yine haberin devamını da okuyarak ilgili detayları öğrenebilirsiniz.

Teknoloji ve bilimle kalın. TeknoZip'i takipte kalın. Keyifli okumalar.

~ root# 
Yeni

Özgün Sanat Eserleri Yaratabilen Yapay Zeka Programı: AICAN

0 125 Views
E.C.U | 2 dk okuma süresi | 7 ay önce

Özgün Sanat Eserleri Yaratabilen Yapay Zeka Programı: AICAN

Rutgers Üniversitesi Sanat ve Yapay Zeka Laboratuvarı’nda özgün sanat eserleri yaratabilen bir yapay zeka programı geliştirildi.

Dışarıdan asla bir insan müdahalesi gerçekleşmeden kendi başına özgün sanat eserleri yaratabilen makine fikri kulağa bilim kurgu filmi gibi geliyor. Ancak bilim insanları bunu gerçekleştirmeyi başardı. Bilim insanları Rutgers Üniversitesi Sanat ve Yapay Zeka Laboratuvarında AICAN adı verilen yapay zeka bir sanatçı geliştirdi. Geliştirilen AICAN adlı yapay zeka programı, estetik ögeleri ve stilleri öğrenip kendi özgün eserlerini yaratabiliyor.

Özgün Sanat Eserleri Yaratabilen Yapay Zeka Programı AICAN (2)

Büyük ilgi gören AICAN yapımı eserler insan yapıtlarından ayırt edilemiyor. Açık arttırma ile dünya çapında satışa çıkarılan AICAN eserlerinden biri 16 bin dolarlık bir fiyat ile alıcı buldu. Geliştiriciler AICAN’ın algoritma tasarımını yaparken psikolog olan Colin Martindale’nin teorisinden esinlendiklerini söylüyor. Bu Hipotezde çoğu sanatçının eserlerinde insanlar tarafından alışılagelmiş stilleri, formları ve konuları reddettiğini ve yeni şeyler yaparak insanların dikkatinin daha çok çekileceğini sezgisel şekilde öğrendikleri ileri sürülüyor.

Özgün Sanat Eserleri Yaratabilen Yapay Zeka Programı AICAN(3)

Geliştiriciler buradan yola çıkarak AICAN’ın tasarımında “yaratıcı çatışma ağı” olarak adlandırdıkları bir algoritma kullandılar. Bu algoritma, kendi sanat eserini yaratırken mevcut sanat eserlerinde bulunan estetik ögeleri de öğrenmeye çalışıyor ama mevcut yapıtları esas alırsa cezalandırılıyor. Aynı zamanda AICAN, Martindale’nin “en az çaba” olarak adlandırdığı, eserde fazlaca yeniliğe yer verilmesinin görenlerin ilgisini azaltacağı önermesini de esas alıyor. Bu şekilde yaratılacak sanat eserinin yeni bir eser olması sağlanıyor. Ve hem de kabul edilebilir seviyenin fazlaca dışına çıkması engellenmiş olunuyor.

#teknoZip’lendi

Bir yapay zeka programı olan AICAN dışarıdan bir müdehale olmadan kendi özgün sanat eserlerini üretebiliyor. Hatta ürettiği bu sanat eserlerinden biri 16 bin dolara alıcı bulmuş durumda.
Haberin devamını okuyarak daha fazla ayrıntıya ulaşabilirsiniz.

whatsapp'da paylaş telegram'da paylaş gmail'de paylaş twitter'da paylaş facebook'da paylaş
DMCA.com Protection Status