18 Mayıs 2019
  • 18 Mayıs 2019

TeknoZip olarak internet haberciliğine yeni bir anlayış getiriyoruz, “Teknolojiyi Zip’liyoruz”.

Bir haberin başlığını gördüğümüzde bu bizde merak uyandırır ve okumaya karar veririz. İsteğimiz direkt olarak başlıkta yazan ve bizde merak uyandıran o bilgiye ulaşmaktır ancak o bilgiye ulaşana kadar bir ton başka ayrıntıyı da okumak zorunda kalırız. Bu durumdan hoşlanmayanlar için “TeknoZip’le” butonunu geliştirdik. Haberi açtığınızda “TeknoZip’le” butonuna tıklayarak direkt olarak başlıkta gördüğünüz ve sizde merak uyandıran o bilgiye ulaşabiliyorsunuz. Bu kısmı okuduktan sonra eğer haberle ilgili daha fazla ayrıntıya ulaşmak isterseniz yine haberin devamını da okuyarak ilgili detayları öğrenebilirsiniz.

Teknoloji ve bilimle kalın. TeknoZip'i takipte kalın. Keyifli okumalar.

~ root# 
Yeni

Samsung, Aklınızla Kontrol Edebileceğiniz Akıllı TV Yapıyor

0 54 Views
Berkay | 2 dk okuma süresi | 6 ay önce

Samsung, San Francisco’daki Samsung Geliştirici Konferansında beyin dalgalarınızla kontrol edilebilen akıllı TV yazılımını piyasaya sürdü.

Telekinazi?

Uzaktan kumanda hatta telefonunuza uygulama kurup kızılötesiyle televizyonu kontrol ettiğimiz şu günlerde ne gerek var denilebilir. Ancak yeni teknoloji, özellikle kuadriplejisi olan ve diğer felç biçimleri olan kişiler üzerinde çok olumlu bir etki yaratabilir.

Samsung, “Project Pontis” olarak adlandırılan araştırmanın engelli insanlar için geliştirildiğini söyledi. “hareket edemeyen veya hareketleri konusunda aşırı kısıtlamalara sahip insanlara erişilebilirlik sağlamak için” geliştirilmiş. Bu özellik beyinleriyle kanalları değiştirmek ve ses düzeyini ayarlamayı sağlıyor.

Samsung, Beyin Dalgalarıyla Kontrol Edilen Televizyonu Nasıl Yaptı
Samsung, üç ay önce Proje Pontis’i başlattı ve İsviçre’deki Ecole Polytechnique Fédérale de Lausanne (EPFL) ‘nin Neuroprosthetics Merkezi ile işbirliği yaptı.

Peki, beyin dalgalarıyla kontrol edilebilen televizyon yazılımlarını nasıl yapıyorlar? Görünüşe göre yaptıkları ilk şey, bir kullanıcı bir televizyon programı seçerken beynin nasıl davrandığına dair örnekler toplamaktır.

Kullanıcının beyninin nasıl çalıştığına dair yeterli veriye sahip olduğunuzda, bir model oluşturmak için kullanılabilir. Bu makine öğrenimi ile birleştirildiğinde farklı beyin davranışlarına tepki verebilecek bir yazılıma sahip olursunuz. Prototip, kullanıcının bir göz takipçisine bakarken 64 sensör içeren bir kulaklık takmasını gerektiriyor.

Şu anki teknoloji, kullanıcının göz hareketlerini izleyerek bir film seçtiğini belirleyebiliyor. Kullanıcının beğendiği film türünün bir profilini oluşturmak için yapay zekayı kullanabiliyor. Bu da onların bir film seçmesini daha da kolaylaştırıyor. .

Samsung, gelecekte, göz izleme teknolojisinin, göz kasları üzerinde güvenilmez veya kontrolü olmayan insanlar için işe yaramayacağı düşünüyor. Bu yüzden yalnızca beyin sinyallerine dayanan bir sistem oluşturabileceğini umuyor.

Yine de kısa sürede piyasada görmeyeceğiz – ancak erişilebilir teknoloji dünyasında heyecan verici bir adım.

#teknoZip’lendi

Samsung, “Project Pontis” olarak adlandırılan araştırmanın engelli insanlar için geliştirildiğini söyledi. “hareket edemeyen veya hareketleri konusunda aşırı kısıtlamalara sahip insanlara erişilebilirlik sağlamak için” geliştirilmiş. Bu özellik beyinleriyle kanalları değiştirmek ve ses düzeyini ayarlamayı sağlıyor.
Haberin devamını okuyarak daha fazla ayrıntıya ulaşabilirsiniz.

whatsapp'da paylaş telegram'da paylaş gmail'de paylaş twitter'da paylaş facebook'da paylaş
DMCA.com Protection Status