19 Mayıs 2019
  • 19 Mayıs 2019

TeknoZip olarak internet haberciliğine yeni bir anlayış getiriyoruz, “Teknolojiyi Zip’liyoruz”.

Bir haberin başlığını gördüğümüzde bu bizde merak uyandırır ve okumaya karar veririz. İsteğimiz direkt olarak başlıkta yazan ve bizde merak uyandıran o bilgiye ulaşmaktır ancak o bilgiye ulaşana kadar bir ton başka ayrıntıyı da okumak zorunda kalırız. Bu durumdan hoşlanmayanlar için “TeknoZip’le” butonunu geliştirdik. Haberi açtığınızda “TeknoZip’le” butonuna tıklayarak direkt olarak başlıkta gördüğünüz ve sizde merak uyandıran o bilgiye ulaşabiliyorsunuz. Bu kısmı okuduktan sonra eğer haberle ilgili daha fazla ayrıntıya ulaşmak isterseniz yine haberin devamını da okuyarak ilgili detayları öğrenebilirsiniz.

Teknoloji ve bilimle kalın. TeknoZip'i takipte kalın. Keyifli okumalar.

~ root# 
Yeni

Samsung Exynos 9820 Duyuruldu İşte Özellikleri

0 61 Views
E.C.U | 2 dk okuma süresi | 6 ay önce

Samsung Exynos 9820 Duyuruldu

Samsung’un Galaxy S10 serisinde kullanılacak olan yeni işlemcisi Samsung Exynos 9820 duyuruldu.

Huawei ve Apple’ın ardından Samsung da Exynos 9820 ile 7nm üretim sürecine geçiş yapmış oldu. Mobil tarafta kendi işlemcisini tasarlayan ve üreten tek firma ise Samsung.

samsung-Exynos-9820

Exynos 9820 ile ilgili tüm teknik detaylar bilinmiyor. Tüm bilgilere genelde bir telefon üzerinde piyasaya çıktıktan sonra ulaşılabiliyor. Ancak etkileyici detaylar da yok değil.

Exynos 9820 firmanın özelleştirilmiş 4 nesil çekirdeği olan Mongoose 4 ile geliyor. Özelleştirilmiş bu çekirdekler bir önceki nesle göre tek çekirdekte yüzde 20 ve çok çekirdekte yüzde 15 performans artışı sağlarken yüzde 40 oranında da enerji verimliliği sunabiliyor. Çekirdeğin Cortex-A76 temelinde özelleştirildiği düşünülüyor. Samsung tarafından performans için 4 adet M4 ve verimlilik için ise 4 adet Cortex-A55 çekirdeği kullanılması bekleniyor.

Grafik anlamında ise Mali-G76 birimi önceki nesle göre yüzde 40 performans artışı ya da yüzde 35 enerji verimliliği sunabiliyor. Bu rakamlarda 7nm üretim sürecinin katkısı olduğunu söylemek lazım.

Çoklu format kodeği MFC sayesinde 4K videoların 150 kare/saniye hızında şifrelenme ve çözülmesi sağlanıyor ve 10-bit renk desteği sunuluyor.

samsung-exynos-9820-ozellikleri

Yapay zeka tarafında ise artık bağımsız bir donanım mevcut. Bu birim öncekilere göre 7 kat performans artışı gösterebiliyor. Bu en çok kullanılan kamera ve güvenlik bileşenlerinin kullanımı anlamında büyük bir hız katacağı anlamına geliyor.

Hücresel bağlantı noktasında ise LTE-A Pro modem kullanılmış. 5G modem gelmesi beklenirken LTE modem herkes için sürpriz oldu. Yeni modem 4×4 MIMO, 8x etkileşim ve 256 modülasyon desteği ile 2 GBPS indirme hızlarına kadar çıkabiliyor. 5G modem ise önümüzdeki yılın ortalarında gelecektir diye bekleniyor.

Yıl sonlarına doğru üretimine başlanacak olan Exynos 9820’ye ev sahipliği yapacak ilk cihazların S10 serisi olması beklenirken sonrasında Note 10 ve yeni katlanabilir modelde de görülmesi muhtemel.

whatsapp'da paylaş telegram'da paylaş gmail'de paylaş twitter'da paylaş facebook'da paylaş
DMCA.com Protection Status