18 Mayıs 2019
  • 18 Mayıs 2019

TeknoZip olarak internet haberciliğine yeni bir anlayış getiriyoruz, “Teknolojiyi Zip’liyoruz”.

Bir haberin başlığını gördüğümüzde bu bizde merak uyandırır ve okumaya karar veririz. İsteğimiz direkt olarak başlıkta yazan ve bizde merak uyandıran o bilgiye ulaşmaktır ancak o bilgiye ulaşana kadar bir ton başka ayrıntıyı da okumak zorunda kalırız. Bu durumdan hoşlanmayanlar için “TeknoZip’le” butonunu geliştirdik. Haberi açtığınızda “TeknoZip’le” butonuna tıklayarak direkt olarak başlıkta gördüğünüz ve sizde merak uyandıran o bilgiye ulaşabiliyorsunuz. Bu kısmı okuduktan sonra eğer haberle ilgili daha fazla ayrıntıya ulaşmak isterseniz yine haberin devamını da okuyarak ilgili detayları öğrenebilirsiniz.

Teknoloji ve bilimle kalın. TeknoZip'i takipte kalın. Keyifli okumalar.

~ root# 
Yeni

SpaceX Falcon 9 NASA Görevini Başarıyla Tamamladı Ancak İnerken Sorun Yaşandı

0 115 Views
E.C.U | 2 dk okuma süresi | 5 ay önce

SpaceX Falcon 9 NASA Görevini Başarıyla Tamamladı Ancak İnerken Sorun Yaşandı

SpaceX yalnızca iki gün önce üçüncü kez fırlatmış olduğu Falcon 9 roketini dün Uluslararası Uzay İstasyonu’na malzeme takviyesi için tekrar fırlattı. SpaceX Falcon 9 NASA görevini başarıyla tamamladı ancak dünyaya geri döndüğünde iniş esnasında bir sorun yaşandı.

Dün (5 Aralık) akşam saat 21:00 sularında Uluslararası Uzay İstasyonu’na yiyecek, su ve deney malzemesi taşımak için NASA adına bir fırlatma geçekleştirildi. Falcon 9 roketinin üstünde bulunan Dragon kapsülü ile taşınacak bu kargonun toplam ağırlığı ise 2540 kilogram. Uluslararası Uzay İstasyonu’nda bulunan altı kişilik mürettebata ulaştırılacak olan kargo için aslında salı günü planlanmış olan fırlatma diğer kargolar sebebiyle ertelenmişti ve dün gerçekleştirildi.

spacex-falcon-9-dragon-kapsulu

SpaceX’in Falcon 9 roketi ile taşınan Dragon kapsülü Uluslararası Uzay İstasyonu’nda bulunan mürettebat için yiyecek ve su takviyesi dışında bulundurduğu deney malzemeleri de oldukça önem taşıyor. Ulaştırılan malzemeler sayesinde moleküler biyoloji, genetik, bağışıklık sistemi ve botanik gibi birçok farklı alanda deneyler yapılabilecek.

SpaceX çoğu fırlatmada olduğu gibi NASA adına gerçekleştirilen bu görevi de canlı yayınla tüm dünyaya ulaştırdı. İlgili yayını aşağıdan izleyebilirsiniz.

Bu görevde Falcon 9 içerisinde 2540 kilogram malzeme bulunduran Dragon kapsülünü uzaya taşımayı başardı. Uluslararası Uzay İstasyonu ile bağlanacağı zamana kadar enerji depolamak için Dragon kapsülü güneş panellerini açtı. Dragon kapsülü ile Uluslararası Uzay İstasyonu’nun cumartesi günü buluşması bekleniyor.

Kargo başarı ile adresine ulaştırıldı ve sıra Falcon 9’un inişine geldi. Herkes heyecanla yine başarılı bir iniş yapılıp yapılamayacağını izlerken bu kez bir sorunla karşılaşıldı ve Falcon 9 iniş esnasında aniden kendi etrafında dönemeye başladı. Canlı yayın görüntüleri bu esnada kesildi ve Falcon 9’un inişi tam olarak gösterilmedi.

Ancak sonrasında Elon Musk Falcon 9’un inişine ait görüntüleri Twitter hesabından paylaştı. Falcon 9 yaşadığı teknik arıza sebebiyle hedefe başarılı bir iniş yapamadı ancak hasar almadan okyanusa tek parça halinde bir iniş sağlamayı başardı.

Elon Musk tarafından paylaşılan Falcon 9’un yaşadığı arıza ve inişine ait görüntüler şu şekilde.

 

whatsapp'da paylaş telegram'da paylaş gmail'de paylaş twitter'da paylaş facebook'da paylaş
DMCA.com Protection Status