18 Mayıs 2019
  • 18 Mayıs 2019

TeknoZip olarak internet haberciliğine yeni bir anlayış getiriyoruz, “Teknolojiyi Zip’liyoruz”.

Bir haberin başlığını gördüğümüzde bu bizde merak uyandırır ve okumaya karar veririz. İsteğimiz direkt olarak başlıkta yazan ve bizde merak uyandıran o bilgiye ulaşmaktır ancak o bilgiye ulaşana kadar bir ton başka ayrıntıyı da okumak zorunda kalırız. Bu durumdan hoşlanmayanlar için “TeknoZip’le” butonunu geliştirdik. Haberi açtığınızda “TeknoZip’le” butonuna tıklayarak direkt olarak başlıkta gördüğünüz ve sizde merak uyandıran o bilgiye ulaşabiliyorsunuz. Bu kısmı okuduktan sonra eğer haberle ilgili daha fazla ayrıntıya ulaşmak isterseniz yine haberin devamını da okuyarak ilgili detayları öğrenebilirsiniz.

Teknoloji ve bilimle kalın. TeknoZip'i takipte kalın. Keyifli okumalar.

~ root# 
Yeni

SpaceX Falcon 9 Üçüncü Görevini de Tamamlayarak Başarılı Bir İniş Yaptı

0 75 Views
E.C.U | 2 dk okuma süresi | 6 ay önce

SpaceX Falcon 9 Üçüncü Görevini de Tamamlayarak Başarılı Bir İniş Yaptı

Falcon 9 roketi SpaceX tarafından daha önce 2 görevde daha kullanılmıştı. Falcon 9 dün üçüncü görevini gerçekleştirdi. SpaceX Falcon 9 üçüncü görevini de başarıyla tamamladı ve tek parça halinde iniş yaptı.

Geçtiğimiz iki gün boyunca bizim de haberini yaptığımız fırlatma görevi daha önce hava koşulları ve ek kontroller sebebiyle tekrar tekrar ertelenmişti. Son olarak fırlatma görevi için 2 Aralık Pazar günü belirlenmişti ancak bazı ek kontroller sebebiyle yeniden 3 Aralık’a ertelendi. Falcon 9 dün (3 Aralık Pazartesi) 21:33’te üçüncü kez fırlatıldı.

spacex-falcon-9

Daha önce iki kez fırlatılmış olan bir roketin üçüncü kez fırlatma görevinde kullanılacak olması açısından bu görev ayrı bir önem taşıyordu. Çeşitli ülkelerden farklı müşterilere ait toplam 64 adet mini uydunun yörüngeye yerleştirilmesi için üçüncü kez fırlatılan Falcon 9 kalkışını başarı ile gerçekleştirdi.

Taşınan 64 mini uydu ile ABD’den tek seferde uzaya fırlatılan en çok sayıda kargo rekoru da kırılmış oldu. Fırlatıldıktan sonra taşıdığı kargoları adreslerine teslim eden Falcon 9 Pasifik Okyanusu’nda küçük bir drone gemi üzerine sorunsuz şekilde inmeyi başardı.

SpaceX’in fırlatma görevlerindeki avantajı ise bu görevleri çok daha düşük bir bütçe ile gerçekleştirebiliyor olmak. Düşük bütçe kullanımını sağlayan da aynı roketlerin tek parça halinde inişi sağlanarak tekrar tekrar kullanılabiliyor olması. Daha önce mayıs ayında ilk kez fırlatılan Falcon 9, ağustos ayında ikinci kez fırlatılmıştı. Dün ise üçüncü kez fırlatma görevinde kullanılan Falcon 9 bu görevi de başarıyla tamamladı. Roketin dördüncü bir fırlatma için kullanılıp kullanılamayacağı ise henüz bilinmiyor. Falcon 9 üzerinde yapılacak incelemelerin ardından bu netleşecektir.

Aşıdaki videodan Falcon 9 roketinin fırlatılma ve iniş anını izleyebilirsiniz.
(Fırlatma: 19:45, İniş: 27:35)

#teknoZip’lendi

Daha önce iki kez fırlatılmış olan bir roketin üçüncü kez fırlatma görevinde kullanılacak olması açısından bu görev ayrı bir önem taşıyordu. Çeşitli ülkelerden farklı müşterilere ait toplam 64 adet mini uydunun yörüngeye yerleştirilmesi için üçüncü kez fırlatılan Falcon 9 kalkışını başarı ile gerçekleştirdi. Taşınan 64 mini uydu ile ABD’den tek seferde uzaya fırlatılan en çok sayıda kargo rekoru da kırılmış oldu. Fırlatıldıktan sonra taşıdığı kargoları adreslerine teslim eden Falcon 9 Pasifik Okyanusu’nda küçük bir drone gemi üzerine sorunsuz şekilde inmeyi başardı.
Haberin devamını okuyarak daha fazla ayrıntıya ulaşabilirsiniz.

whatsapp'da paylaş telegram'da paylaş gmail'de paylaş twitter'da paylaş facebook'da paylaş
DMCA.com Protection Status