21 Haziran 2019
  • 21 Haziran 2019

TeknoZip olarak internet haberciliğine yeni bir anlayış getiriyoruz, “Teknolojiyi Zip’liyoruz”.

Bir haberin başlığını gördüğümüzde bu bizde merak uyandırır ve okumaya karar veririz. İsteğimiz direkt olarak başlıkta yazan ve bizde merak uyandıran o bilgiye ulaşmaktır ancak o bilgiye ulaşana kadar bir ton başka ayrıntıyı da okumak zorunda kalırız. Bu durumdan hoşlanmayanlar için “TeknoZip’le” butonunu geliştirdik. Haberi açtığınızda “TeknoZip’le” butonuna tıklayarak direkt olarak başlıkta gördüğünüz ve sizde merak uyandıran o bilgiye ulaşabiliyorsunuz. Bu kısmı okuduktan sonra eğer haberle ilgili daha fazla ayrıntıya ulaşmak isterseniz yine haberin devamını da okuyarak ilgili detayları öğrenebilirsiniz.

Teknoloji ve bilimle kalın. TeknoZip'i takipte kalın. Keyifli okumalar.

~ root# 
Yeni

Türk Telekom Diğer İnternet Sağlayıcıları da Fiyat Artışına Zorluyor

0 117 Views
E.C.U | 5 dk okuma süresi | 6 ay önce

AKK Sonrası Türk Telekom’un Yeni Hamlesi Tüm Firmaları İnternete Zam Yapmaya Zorluyor.

Geçtiğimiz ay Ulaştırma ve Altyapı Bakanı tarafından “Adil Kullanım Kotası”nın kalkacağı yeniden dillendirilince konu epey konuşulur oldu. Bakanın açıklamasından sonra “Adil Kullanım Kotası Kalkıyor, Peki Ya Sonra?” başlıklı konu ile ilgili belirsizlikleri ve kaygıları dile getiren bir yazı kaleme almıştık. Şimdi sorduğumuz, merak ettiğimiz o “Peki Ya Sonra?” sorusunun cevabı netleşmeye başladı. Adil Kullanım Kotası kalkıyor fiyatlar artıyor. İnternete zam kapıda.

İlgili Haber: Adil Kullanım Kotası Kalkıyor, Peki Ya Sonra?

 

Bakan’ın açıklamalarından sonra ilk kaygı firmaların AKK’yi kaldıracağı ancak türlü oyunlarla aslında bu uygulamanın devam ettirileceği ya da kota uygulamasının geri döneceği yönündeydi. İlk olarak Türk Telekom aslında bunu denedi. AKK’nin yalnızca adını kaldırarak görece daha az hız düşümlerinin yaşanacağı kotalı paket tarifeleri açıklandı. Ancak bu deneme başarısız oldu ve kısa sürede bundan vazgeçilmek zorunda kalındı.

İlgili Haber: AKK Yerine Kota ve Ek Paket Uygulaması Geliyor

 

Türk Telekom’un bu hamlesinden sonra ortaya bir büyük oyuncu daha çıktı. Turkcell Superonline yeni yıldan itibaren kayıtsız şartsız AKK uygulamasını kaldıracağını ve mevcut taahhütlü müşterilerin hepsinin AKK’siz paketlere geçirileceğini açıkladı. Turknet gibi uzun süredir AKK’siz hizmet sunan ama pazar payı küçük olan sağlayıcılar zaten vardı ama bu hamlenin Turkcell Superonline gibi büyük bir oyuncudan gelmesi oldukça önemliydi. Tabi Turkcell Superonline’ın bunu açıklarken net bir fiyat tarifesi açıklamamış olduğunu da belirtelim.

İlgili Haber: Turkcell Superonline Adil Kullanım Kotasını Kaldırıyor

 

Bunun üzerine Türk Telekom da yeni yılda AKK uygulamasını kaldıracağını mevcut taahhütlü tüm müşterilerin fiyat artışı yapılmadan AKK’siz paketlere geçirileceğini duyurdu. Ardından yeni yıl için fiyat tarifeleri de açıklandı ve fiyatları gören herkes şok oldu. AKK kalktı internete zam geldi.

İlgili Haber: Türk Telekom AKK’yi Kaldırıyor, 2019’da “Gerçek Limitsiz” Paketler Geliyor

 

Türk Telekom’un yeni Tarife Fiyatları:

  • 4 Mbps: 59,90 TL
  • 6 Mbps: 69,90 TL
  • 8 Mbps: 79,90 TL
  • 16 Mbps: 92,90 TL
  • 24 Mbps: 119,90 TL
  • 35 Mbps: 149,90 TL
  • 50 Mbps: 249,90 TL
  • 100 Mbps: 335,90 TL

Kota ve AKK uygulamasının olmadığı yeni tarifeler 4 Mbps gibi hiçbir işe yaramayacak düşük bir hızdan başlıyor ve fiyatı 60 lira. Ortalama bir hızda internet kullanmak isteyenlerin 100 liradan fazla ödemesi şart. Önceki tarifelere göre karşılaştırıldığında yüzde 100’ü geçen fiyat artışı söz konusu.Tabii açıklanan bu uçuk fiyatlı tarifeler büyük yankı uyandırdı. Tepki çeken bu fiyatlar insanlara “keşke AKK kalkmasaydı” bile dedirtti.

internete-zam

Türk Telekom Şimdi de Diğer Operatörlere Kiraladığı Hatlara %66 Zam Yapıyor

Tarifesini ilk açıklayan firma Türk Telekom olunca ve fiyatlar bu denli uçuk olunca korkuyla diğer firmaların yeni tarfie açıklamaları beklenir oldu. Ancak bu noktada Türk Telekom kendi uçuk fiyatlarının farkına olacak ki rakiplerini de fiyatları yukarı çekmeye zorlayacak yeni bir hamle yaptı. Bu hamle ile tüm aperatörler internete zam yapmak zorunda kalacak.

Birçok firma internet dağıtımı konusunda maalesef Türk Telekom’a muhtaç durumda. Altyapının çok büyük bir bölümü Türk Telekom’a ait olduğu için diğer servis sağlayıcılar da bu altyapıyı kullanıyor ve bunun için Türk Telekom’a belirli bedeller ödeniyor.

Türk Telekom’un yeni hamlesi diğer servis sağlayıcılara kiralanacak hat bedellerine yüzde 66 oranında zam yapmak oldu. Bu şekilde diğer firmalar da internete zam yapmaya zorlanmış olacak.

TurkNet Bireysel İş Biriminden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Sinan Kurmuş’un konu ile ilgili açıklaması şu şekilde:

“Türk Telekom, yeni hat kiralama bedellerini eski müşterileri için düşük hızda yüzde 66, yüksek hızda ise yüzde 4.6 artırdı. Üzerine vergileri de koyunca operatörlerin yapacakları zam oranı bu rakamların çok daha üzerinde olacak. Alternatif operatörün 16 Mbps hızındaki internet için KDV dahil Türk Telekom’a vereceği para 43 TL civarında. Satarken hiç kâr etmese, başka hiçbir masrafı olmasa bile 58 TL’ye satması gerekiyor. Ancak satış, destek, altyapı masraflarını ve yüzde 25.5 KDV ve Özel İletişim Vergisi’ni koyarsanız vatandaşa satışı 80 TL’yi bulur. Bu da yüzde 86 zam demek.”

BTK tarafından Türk Telekom’un bu yeni tarifeleri onaylanırsa hepimiz büyük zamlarla karşı karşıya kalacağız. Günümüzde artık insani bir ihtiyaç halini almış olan internet bu fiyatlarla bizler için yeniden lüks olacak gibi görünüyor.

Tekel olma gücünü kullanıp tüm firmaları zam yapmaya mecbur bırakarak son kullanıcının aleyhine iş yapan Türk Telekom’a BTK’nın dur demesi şart gibi görünüyor. BTK tarafından yalnızca AKK kaldırılacak denmesi ve bunun altını doldurmamış olması maalesef son kullanıcının aleyhine olan bu duruma açık kapı bıraktı.

Net kurallar belirlenmediği sürece maalesef Türk Telekom’un tekelinde internet konusunda ileri adımlar atılması pek mümkün görünmüyor. BTK’nın 2019 yılına girilirken artık 4 Mbps gibi hiçbir işe yaramayacak hızlara müsaade etmemesi bir alt limit belirlemesi gerekli. Aynı şekilde bu uçuk fiyatların önüne geçmek için de bir maliyet hesabı yapılarak üst fiyat limiti belirlemesi şart gibi duruyor.

Yakın gelecekte özgür hızlı ve uygun fiyatlı bir internet hizmetine kavuşmak umuduyla diyerek bitirelim.

İlgili Haber: Mobil İnternet Paylaşımı Ücretli Oluyor

#teknoZip’lendi

Açıkladığı yeni tarife fiyatları ile büyük tepki çeken Türk Telekom şimdi diğer operatörlere kiraladığı hat bedellerine de zam yaparak diğer operatörleri de fiyat artışına zorluyor.
Haberin devamını okuyarak daha fazla ayrıntıya ulaşabilirsiniz.

whatsapp'da paylaş telegram'da paylaş gmail'de paylaş twitter'da paylaş facebook'da paylaş
DMCA.com Protection Status