21 Haziran 2019
  • 21 Haziran 2019

TeknoZip olarak internet haberciliğine yeni bir anlayış getiriyoruz, “Teknolojiyi Zip’liyoruz”.

Bir haberin başlığını gördüğümüzde bu bizde merak uyandırır ve okumaya karar veririz. İsteğimiz direkt olarak başlıkta yazan ve bizde merak uyandıran o bilgiye ulaşmaktır ancak o bilgiye ulaşana kadar bir ton başka ayrıntıyı da okumak zorunda kalırız. Bu durumdan hoşlanmayanlar için “TeknoZip’le” butonunu geliştirdik. Haberi açtığınızda “TeknoZip’le” butonuna tıklayarak direkt olarak başlıkta gördüğünüz ve sizde merak uyandıran o bilgiye ulaşabiliyorsunuz. Bu kısmı okuduktan sonra eğer haberle ilgili daha fazla ayrıntıya ulaşmak isterseniz yine haberin devamını da okuyarak ilgili detayları öğrenebilirsiniz.

Teknoloji ve bilimle kalın. TeknoZip'i takipte kalın. Keyifli okumalar.

~ root# 
Yeni

Türkiye İnternet Ortalaması Bulundu: Mobil Veri, Wifi’dan Daha Hızlı

0 84 Views
Berkay | 2 dk okuma süresi | 7 ay önce

33 Ülkede Yapılan Araştırmalar Mobil Veri’nin Hızı Ortamalasının Wifi Ortalamasından Daha Yüksek Olduğunu Ortaya Çıkardı

5G planlarının yapıldığı sırada bu araştırmanın ortaya çıkması oldukça önemli

Bulunduğunuz konumun altyapısı iyiyse, siz bu ortalamanın üzerinde oluyorsunuz. Ancak Türkiye gibi ülkelerde altyapı her yerde kaliteli değil. Bugünlerde bile bazı kullanıcılar 1 Mbps’nin üzerini görmekte zorlanıyor. Kullandığımız cep telefonları 4G özelliğine sahip. Desteklediği banda göre ülkemizde 375 Mbps’ye kadar kullanım sağlanabiliyor. Ancak bu sırada karşımıza fahiş internet fiyatları çıkıyor.

OpenSignal, Afrika, Avrupalı, Latin Amerika ve Orta Doğu ülkesi de dahil olmak üzere 33 ülkedeki mobil verilerin, Wi-Fi erişim noktalarından daha hızlı olduğunu gösteren bir çalışma yürüttü. Farklılıklar bazen devasa derecede çıktı. Avustralya, Umman ve Çek Cumhuriyeti gibi yerlerde mobil veri – wifi farkı 10Mbps üzerinde çıktı. Avusturya, İran ve Güney Afrika gibi yerlerde bu fark daha da açıldı.

Hücresel ve WiFi bağlantılarının rekabet ettiği birçok ülke var. Şaşırtıcı gelmeyecektir; WiFi, Hong Kong, Singapur, Güney Kore ve ABD gibi ülkelerde mobil veri ile kafa kafaya rekabet ediyor.

opensignal-mobil-veri-wifi-karsilastirmasi

Listeyi incelediğimizde Türkiye’nin ortalama Wi-Fi hızı 9.6 Mbps iken, ortalama mobil veri hızının 16.9 Mbps olduğunu görüyoruz. Fark ise 7.3 Mbps olarak belirtilmiş. Fark her ne kadar yüksek olmasa da, kullanıcıların tamamını belirtilen Wi-Fi ortalamasına taşımak oldukça önemli. Bir bölgede kullanıcı 70 – 80 Mbps hıza erişebilirken, diğer bölgede aynı Wi-Fi kullanıcısı 1 Mbps hıza erişebilmektedir.

5G planlarının yapıldığı bu dönemlerde, artık Wi-Fi’ın yerine 5G’ye bırakması gerektiğini düşünüyoruz. Fiyatlar uygun hale getirildiğinde Gigabit hızlar sunan 5G teknolojisi Wi-Fi için oldukça büyük bir alternatif.

#teknoZip’lendi

OpenSignal’ın yaptığı araştırmaya göre Türkiye’nin ortalama Wi-Fi hızı 9.6 Mbps iken, ortalama mobil veri hızı 16.9 Mbps.
Haberin devamını okuyarak daha fazla ayrıntıya ulaşabilirsiniz.

whatsapp'da paylaş telegram'da paylaş gmail'de paylaş twitter'da paylaş facebook'da paylaş
DMCA.com Protection Status