21 Haziran 2019
  • 21 Haziran 2019

TeknoZip olarak internet haberciliğine yeni bir anlayış getiriyoruz, “Teknolojiyi Zip’liyoruz”.

Bir haberin başlığını gördüğümüzde bu bizde merak uyandırır ve okumaya karar veririz. İsteğimiz direkt olarak başlıkta yazan ve bizde merak uyandıran o bilgiye ulaşmaktır ancak o bilgiye ulaşana kadar bir ton başka ayrıntıyı da okumak zorunda kalırız. Bu durumdan hoşlanmayanlar için “TeknoZip’le” butonunu geliştirdik. Haberi açtığınızda “TeknoZip’le” butonuna tıklayarak direkt olarak başlıkta gördüğünüz ve sizde merak uyandıran o bilgiye ulaşabiliyorsunuz. Bu kısmı okuduktan sonra eğer haberle ilgili daha fazla ayrıntıya ulaşmak isterseniz yine haberin devamını da okuyarak ilgili detayları öğrenebilirsiniz.

Teknoloji ve bilimle kalın. TeknoZip'i takipte kalın. Keyifli okumalar.

~ root# 
Yeni

Uyku Evrenizi Takip Etmek İçin En İyi 3 Yol

0 102 Views
Berkay | 3 dk okuma süresi | 8 ay önce

Uyku Sorunlarınız Varsa, Uykunuzu Takip Edin

Hayatımızın yaklaşık üçte birini uyuyarak geçiriyoruz, ama çoğumuz nasıl uyuduğumuz hakkında çok az şey biliyoruz.

Her gece gerekli 7 saat uykunu alıyor ama yine de yorgun hissediyorsan, muhtemelen iyi uyumuyorsun.

Uyku düzeninizi iyileştirmek, hayatınızı iyileştirir. Bu yüzden, uykunuzu takip edin. Yapabileceğiniz birçok yolu keşfedelim.

duzenli-uyku-icin-3-seyTelefonunuzu Kullanın

Teknolojiyi yatak odasından çıkarmanız iyi bir fikir olsa da, eğer siz de çoğu insan gibi telefonunuzu uyurken yatağınızın yanındaki masanın üzerine koyuyorsanız uyku takibi sağlayabilirsiniz.

Uyku uygulamaları

Telefonunuzun hareket halindeyken algıladığı hızölçer ya da sonar dalgalarını kullanan birkaç uygulama vardır. Tek yapmanız gereken telefonunuzu yanınıza yerleştirmektir.

Her sabah, ne kadar uyuduğunuzu ve uyurken ne kadar hareket ettiğinizi görebileceksiniz, bu da yeterli derecede derin uykuya dalmayacağınızı gösterebilir.

Favori uyku izleme uygulamalarımız: SleepScore (Android ve iOS), Sleep Cycle (Android ve iOS) ve Sleep Time (Android ve iOS).

iPhone

İPhone (ve diğer iOS cihazları), uykunuzu ölçmek için farklı bir yaklaşım kullanır.

Saat uygulamasında, Bedtime özelliği, yatma zamanınızı ve uyanma saatinizi ayarlamanızı sağlar. Bir kez ayarlandığında, istediğiniz uyku miktarını elde etmek için yatma zamanı geldiğinde telefonunuz sizi uyandıracaktır.

Bu özellik etkinleştirildiğinde, telefonunuz gece kullanmaya son verdiğinizde ve uyuduğunuz saat sayısını yaklaşık olarak sabah saatlerine ulaştırdığınız zaman dikkate alır. Bu verileri Sağlık uygulamasının Uyku Analizi bölümünde görebilirsiniz.

Uygulamalar, uyku takibine başlamak için harika bir yol olsa da, mükemmel bir çözüm değildir. Yatak hareketleriyle engellenebilir (Yatağınız da birden fazla kişi varsa), telefonunuz yatağından düşebilir ve çarşafların ve battaniyelerin altındaysa telefonunuzun aşırı ısınmasına neden olabilir.

telefon-uyku-takibi

Fitness Takipçileri

Ne kadar iyi uyuduğunuz hakkında daha iyi bir fikir edinebilirsiniz. REM uyku döngünüzün uzunluğunu, uyurken çok fazla hareket edip etmediğinizi öğrenmek için bir Fitness takipçisi kullanabilirsiniz.

Bu cihazların çoğu zaten uykunuzu izlemek için yapılmıştır. Birkaç Fitbit modeli, Apple Watch, Xiaomi Mi Band, Motiv Ring ve diğerleri gece boyunca hareketlerinizi ölçerek uyku verimliliğini takip ediyor.

xiaomi-mi-band-uyku-takipicisi

Akıllı Yataklar ve Sensörler

Eğer uykunuzu takip etmekte ciddiyseniz, iFit Sleep HR veya Eight Sleep Tracker gibi akıllı bir yatak veya özel bir uyku sensörü deneyebilirsiniz.

Hareketleri, kalp ve solunum hızlarını izlemek için yatağınızın altında sensörler koyabilirsiniz. Bu sayede, uykuya dalmanın ne kadar sürdüğünü ve gece boyunca her uyku döngüsünde ne kadar zaman geçirdiğinizi daha iyi anlayabilirsiniz.

i-fit-uyku-takibi

Verileri Derleyin

Tüm bu uyku verilerinin toplanması, sadece onu gerçekten kullanıyorsanız faydalıdır. Uykunuzu takip ettiğinizde, ne kadar “derin” ve “hafif” uyku aldığınızı, ne sıklıkla hareket ettiğiniz veya uyandığınızı, her uyku döngüsünde ne kadar zaman harcadığınızı veya – Bazı durumlarda – ne kadar horladığınızı.

Ne yazık ki, çoğu uyku uygulaması ve fitness izleyicisi, bu verilere dayanarak uyku alışkanlıklarınızda nasıl değişiklik yapacağınız konusunda size pek bir tavsiyede bulunmamaktadır.

İşte yaygın uyku sorunlarının bazı nedenleri:

İhtiyacınız olan saat sayısına ulaşmıyorsanız: Yatma zamanınızı veya uyanma zamanınızı manuel olarak ayarlayın.

Eğer uyuyorsanız, ama çok derin bir uyku almıyorsanız: Bu yatak odanızın çok sıcak veya soğuk olduğu, kafein ya da alkolden kurtulmanız anlamına gelebilir. Uyku apnesi veya uykusuzluk gibi altta yatan uyku sorunlarına da sahip olabilirsiniz, bir doktor tarafından kontrol edilmelidir.

Geceleri çok uyanıyorsanız, sağınıza, solunuza çok dönüyorsanız: Bu çok sıcakta uyuduğunuz anlamına gelebilir, kafein veya alkol uykunuzu etkiliyorsa ya da stresle uğraşıyorsanız onlar da sebep olabilir.

Uygulamalar ve sensörler, uykudayken neler olup bittiğini anlamanıza yardımcı olabilir, ancak doktora gitme konusunda ayakta yardımcı olmazlar. Eğer her zaman uyanıyorsanız veya gün içinde uyanık kalmakta sorun yaşıyorsanız, altta yatan sorunlar için kontrol edilmeye değer.

whatsapp'da paylaş telegram'da paylaş gmail'de paylaş twitter'da paylaş facebook'da paylaş
DMCA.com Protection Status