18 Mayıs 2019
  • 18 Mayıs 2019

TeknoZip olarak internet haberciliğine yeni bir anlayış getiriyoruz, “Teknolojiyi Zip’liyoruz”.

Bir haberin başlığını gördüğümüzde bu bizde merak uyandırır ve okumaya karar veririz. İsteğimiz direkt olarak başlıkta yazan ve bizde merak uyandıran o bilgiye ulaşmaktır ancak o bilgiye ulaşana kadar bir ton başka ayrıntıyı da okumak zorunda kalırız. Bu durumdan hoşlanmayanlar için “TeknoZip’le” butonunu geliştirdik. Haberi açtığınızda “TeknoZip’le” butonuna tıklayarak direkt olarak başlıkta gördüğünüz ve sizde merak uyandıran o bilgiye ulaşabiliyorsunuz. Bu kısmı okuduktan sonra eğer haberle ilgili daha fazla ayrıntıya ulaşmak isterseniz yine haberin devamını da okuyarak ilgili detayları öğrenebilirsiniz.

Teknoloji ve bilimle kalın. TeknoZip'i takipte kalın. Keyifli okumalar.

~ root# 
Yeni

Yeni USB Type C Protokolü Cihazlarınızı Sahte Şarj Aletlerinden Koruyacak

0 29 Views
Berkay | 1 dk okuma süresi | 5 ay önce

Teknolojinin gelişmesiyle, hayatımıza yeni teknolojiler giriyor. Bunlardan birisi de USB Type C idi. Bu yeni teknoloji daha da gelişiyor ve cihazlarınızı sahte şarj aletlerinden koruyor.

USB standartlarındaki değişiklikleri destekleyen kuruluş olan USB Implementers Forum (USB-IF), USB Type C bağlantıları için bir doğrulama programı başlattı.

Uyumsuz, sahte veya kötü amaçlı yazılım barındıran şarj aletlerinden cihazlarınızın zarar görmemesi yeni bir USB Type C protokolü test ediliyor. Bu protokolün temelinde isteğe bağlı şifreleme yer alıyor.

Protokol, cihazınız (bilgisayarınız, telefonunuz) farklı bir USB cihazla bağlantı kurduğunda devreye giriyor. Protokol, USB cihazını, USB kablosunu veya USB şarj cihazını doğrular ve onay verir. Ayrıca bağlı cihazların sertifikalarını da görüntüleyebilirsiniz.

Protokol şifrelemesi, 128 bit güvenliğe dayanıyor. USB Type-C şarj aletlerini, cihazları, kabloları ve güç kaynaklarını kapsıyor.

Kuruluş, yeni protokol için sertifika yetkilisi olarak Digicert ile ortaklık yaptı. Bu nedenle, yeni teknoloji kullanmak isteyen USB Type C sahipleri, Digicert sertifikalı bir şarj aleti almak zorundalar.

Bu isteğe bağlı bir protokol olduğu için donanım üreticilerinin uygulayacağına dair hiçbir garanti yok, ancak müşterileri hatalı şarj cihazlarından ve diğer ürünlerden gelebilecek olası hasarlardan korumak için yine de yapmaları gerekir.

#TeknoZip’lendi

Yeni USB Type C protokolü 128 bit şifreleme ile bağlantıda emeği geçen tüm cihazların doğrulunu kontrol ederek bağlantıya onay veriyor.
Haberin devamını okuyarak daha fazla ayrıntıya ulaşabilirsiniz.

whatsapp'da paylaş telegram'da paylaş gmail'de paylaş twitter'da paylaş facebook'da paylaş
DMCA.com Protection Status